środa, 19 czerwca 2013

SZT - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie

W minioną niedzielę zawitałem na kolejnym punkcie na śląskim szlaku Zabytków Techniki.
Tym razem było to muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie.
Muzeum znajduje się w parku przy Jasnej Górze. Jest to o tyle ciekawe, że będąc tam kilka razy nie wiedziałem, że są tam jakiekolwiek podziemia!

Wycieczkę zaczyna się od zakupu biletu w Pawilonie Wystawowym (jeden normalny to 9 PLN).


Przechodzi się kawałek pod wejście do Muzeum i o określonej godzinie (normalnie co 30 minut) obsługa wpuszcza do muzeum.
Muzeum jest raczej malutkie, nie powala ilością eksponatów.
Oprowadzanie polega na przechodzeniu przez tunele zgodnie z opowiadaniem odtworzonym z nagrania.
Ogólnie samo muzeum jest malutkie, myśmy obejrzeli to w przeciągu jakiś 20 minut a byliśmy ostatnimi wychodzącymi osobami (nagranie jeszcze trwało jak wychodziliśmy).
Wątłym pocieszeniem było to, że w ramach zakupionego biletu można było obejrzeć wszystkie ekspozycje Muzeum częstochowskiego znajdującego się w parku (czyli Pawilon Wystawowy oraz Zagroda Włościańska)
Zagroda Włościańska to 3 izby, których zawartość nie jest fascynująca (chyba, że ktoś lubi regionalne klimaty).
W pawilonie wystawowym na parterze była wystawa związana z kulturą japońską. Nie jestem fanem tego typu wystaw, więc też mnie to nie porwało.
Na piętrze pawilonu wystawowego była wystawa poświącona łowiectwu - tutaj już było trochę ciekawiej - można było pooglądać wypchane zwierzątka (całkiem ładnie zrobione), malowidła i ozdoby tematyczne oraz broń.

Ogólnie nie pójdę tam kolejny raz. Jednak jeśli ktoś ma luźne 9PLN i 50 minut (tyle zajęło nam obejście wszystkiego), a jest w parku pod Jasną Górą, to może odwiedzić to muzeum.

Do zobaczenia na Szlaku :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza