środa, 26 czerwca 2013

SZT - Muzeum Historii Kolei - świetne muzeum w Częstochowie za darmo!

Iglica pomiarowa do kontroli szyn kolejowych
W minioną sobotę odwiedziłem wraz ze znajomym kolejny punkt na mapie Zabytków Techniki -  Muzeum Historii Koleii, które znajduje się w budynku Dworca Stradom w Częstochowie.
Pojechałem tam raczej pesymistycznie nastawiony, bo co to może być za muzeum i co w nim może być, skoro jest za darmo! Jakże było mi miło i jak pozytywnie byłem zaskoczony widząc niewielkie muzeum, które posiada na ciekawe eksponaty a obsługa jest bardzo kompetentna, potrafiąca wytrzymać natłok pytań i chętnie opowiadająca o eksponatach. Zdjęcia kilku ciekawych eksponatów przedstawiam w poście.

Kolejowy hamulec punktowy
Większość muzeum znajduje się na piętrze, gdzie
możemy znaleźć ciekawe urządzenia wykorzystywane w kolejnictwie.

Telegraf Morse'a
Na piętrze znajduje się także niewielkie pomieszczenie pokazujące stare centrale telefonicznie, łącznie z "klasycznym" urządzeniem do nadawania telegrafów za pomocą kodu Morse'a.
Ręczna centralka telefoniczna
"czarne skrzynki" kolejowe - zapisujące prędkość składuDołóżmy do tego pomieszczenie na parterze, gdzie znajdują się m.in. kolejowe "czarne skrzynki", "maleńkie" bezpieczniki, i cała masa innych urządzonek.

Wielki bezpiecznik kolejowyWidok jednej ze ścian pomieszczenia na parterzeA na koniec filmik przedstawiający zabawę z symulatorem kolejowym, podczas którego dowiedzieliśmy się, czym grozi przejechaniem składu za semafor i jak trudno w rzeczywistości jest kierować pociągiem.

Hamulec z lokomotywy

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza