środa, 5 czerwca 2013

SZT - Pierwszy punkt na Szlaku zabytków Techniki

Kto wiedział o tym, że na śląsku mamy świetny Szlak Zabytków Techniki? Myślę, że każdy inżynier powinien wybrać się na wycieczkę do miejsc będących na jego trasie.
Moim pierwszym miejscem (bo już wiem, że będzie tego dużo więcej!) była zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Nie wiedziałem czego się spodziewać, a muszę powiedzieć, że mnie bardzo pozytywnie zaskoczyli. Na wejściu mamy po PRL-owskie wnętrze, co mnie raczej nie zachęcało. Jednak po wejściu dalej zaskoczyła mnie ilość nowych technologii zastosowanych podczas wycieczki po części naziemnej (oraz podziemnej, gdzie nawet można było popatrzeć na instalacje akustyczne zastosowane w nieprzyjaznych warunkach). Zdalnie sterowane oświetlenie, prezentacje i filmy - na prawdę na miarę 21-go wieku. Świetny przedsmak przed podróżą po podziemiach, a co więcej przed muzeum jest świetny skansen maszyn parowych, z którego zdjęcia i filmy dalej.
Sama wycieczka po "dole" wydawała się być dość szybką (pomimo tego, że trwała prawie godzinę czasu), jednak widzieć można było kilka ciekawych rzeczy. Kilka wybranych zdjęć poniżej.
Jedną z podziemnych atrakcji jest ponad 200m przeprawa łodziami, której jedna ze stacji wyglądała tak:


Wspomniałem, że na dole można było popatrzeć na systemy nagłośnienia. Zastosowano tam głośniki montowane na zewnątrz firmy Taga Harmony - ciekawe, jak długo wytrzymają w tamtych warunkach ciągłej wilgoci i niskiej temperatury.

Jak już wspomniałem, na powierzchni był jeszcze skansen maszyn parowych, który na kilku zdjęciach wygląda jak poniżej:Na koniec krótki i szybki filmik ze skansenu maszyn parowych:Ogólnie to serdecznie zachęcam do zwiedzenia tej kopalni - zdjęcia nie oddają jednak w pełni tamtejszego klimatu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza