środa, 7 sierpnia 2013

SZT - Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Napełnione paczki zapałek przygotowane do zamknięcia
No i przyszła (nareszcie) kolej na kolejny punkt ze Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Nie za drogie bilety (10 PLN/os) za zwiedzanie wraz z przewodnikiem.
Archiwalne etykiety pudełek na zapałkiNa początku obejrzeliśmy film dokumentalny jak wyglądała produkcja zapałek, ponieważ zaprzestano produkcji od momentu kiedy otwarto w budynkach muzeum. Do tego obejrzeliśmy podobno najstarszy film nakręcony na ziemiach polskich, przedstawiających akcje gaśniczą pożaru w Zapałczarni.
Rzeźby z jednej zapałkiZaraz po filmie obejrzeć można było wystawę grafik umieszcznych na pudełkach zapałek, figury wykonane z jednej zapałki (na prawdę trzeba mieć talent!), a w sklepiku można było zakupić różnego rodzaju zapałki, łącznie z takimi o długości 30 cm!
Po tym wszystkim zaczęła się najciekawsza część, czyli zwiedzanie hali produkcyjnej.
Cała hala wygląda jakby przed chwilą odeszli na przerwę jej pracownicy. Na prawdę robi to niesamowite wrażenie. Do tego przewodnik, który bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania.
Jeszcze bym zapomniał o jednej rzeczy - można było obejrzeć budowlę wykonaną w całości z p udełek na zapałki. Osobiście uważam, że jest to brzydkie, no ale to moje zdanie. Możecie sami ocenić :)

Na koniec też jeszcze krótki filmik, który nagrałem podczas wycieczki :)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza