czwartek, 21 lutego 2013

Po co stawia się ekrany akustyczne przed lasami?

Krótka audycja radiowa z moim udziałem na temat zasadności stawiania ekranów akustycznych w miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka nie mają one sensu. Łatwo jest zauważyć miejsca, gdzie za ekranem są ugory a czasem nawet lasy. Nie oznacza to, że chronimy przed hałasem zwierzęta w lesie lub tamtejszych spacerowiczów. Zapraszam do posłuchania :
W skrócie: to, że za ekranem nie ma zabudowań nie oznacza, że kiedyś tam one nie powstaną - ważne jest to, co jest w planie zagospodarowania przestrzennego na najbliższe kilka(-naście) lat. Czasem ekrany stawia się dłuższe po to, aby zachować jego ciągłość, gdyż krótki ekran nie działa. Efekt dyfrakcji (ugięcia) dźwięku na krawędzi ekranu obniża jego skuteczność. Dotyczy to krawędzi pionowych jak i poziomych (szczytów ekranów).

2 komentarze:

 1. Witam,
  zainteresowałam się robieniem nagrań binauralnych i tak trafiłam na Twojego bloga. Tak się składa, że również dzisiaj, z zupełnie innego powodu trafiłam na film na YT z zarejestrowaną wycieczką na Machu Picchu i też zwróciłam uwagę na douszne mikrofony. Tematem interesuję się od ponad roku, jeśli mogę polecić naprawdę ciekawe efekty to zerknij na nagranie użytkownika soundsculptures np. http://www.youtube.com/watch?v=WFlPE6wPIfM lub http://www.youtube.com/watch?v=kUrgHSVeQVA Te dźwięki mają na mnie wręcz hipnotyczny charakter. Jeśli znane ci jest zjawisko ASMR, to pewnie wiesz, że wiele osób lubi te stereofoniczne dźwięki i tworzy filmiki specjalnie z tymi efektami. Mam pytanie, czy wiesz, gdzie i za ile można kupić takie douszne mikrofony lub czy taki efekt, jak u soundsculptures można osiągnąć za pomocą takiego np. urządzenia Zoom H4N z użyciem tylko tych dwóch wbudowanych mikrofonów o orientacji XY? Dodałam twego bloga do ulubionych i będę zaglądać czy jest odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj!
  Nagrania binauralne rzeczywiście robią wrażenie :)
  Zjawisko ASMR działa nie tylko na zasadzie słuchania nagrań binauralnych, Ogólnie ASMR działa na zasadzie "skojarzeń" danego dźwięku/zapachu/dotyku z odczuciem. Np jak pomyślisz o cytrynie, to od razu cieknie ślinka (m.in. podobno dlatego nie należy pokazywać owoców grającym na instrumentach dętych :) ), jak usłyszysz tarcie styropianu o styropian to potrafią ciarki po plecach przejść.

  Nagrania binauralne tworzy się przy użyciu sztucznych głów (np. http://www.neumann.com/?lang=en&id=current_microphones&cid=ku100_description ) lub przy użyciu mikrofonów binauralnych typu Soundman OKM II. Mikrofony takie można zakupić np. u mnie. Po ofertę cenową napisz na firma@propersound.pl .

  O ile mi wiadomo, to w prosty i skuteczny sposób nie da się przerobić nagrania XY w nagranie binauralne (ale mogę się mylić).
  Stosując jednak np. mikrofon typu Soundfield możesz przetworzyć zarejestrowane przy jego pomocy ślady tak, że dostaniesz z tego sygnał XY, dookólny czy binauralny. Ten mikrofon to wydatek rzędu kilkudziesięciu tys. PLN.

  P.S. Dziękuję za dodanie bloga do ulubionych, miło mi że zostałem doceniony :)

  OdpowiedzUsuń