czwartek, 25 kwietnia 2013

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia HałasemW dniu dzisiejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Ma on za zadanie uświadomić społeczeństwo o realnym zagrożeniu z otaczającego nas hałasu. 

Pamiętajmy o tym, że hałasem szkodliwym możemy nazwać dźwięki o poziomie powyżej 65 dB, a przejazd pojazdu ciężarowego to już 85 dB! Nie wspominając o młocie pneumatycznym (ok. 110 dB) czy starcie samolotu odrzutowego (ok. 130 dB). 

Ciągłe przebywanie w hałasie o poziomie powyżej 85 dB może doprowadzić do
stałego uszkodzenia słuchu. Jednak bez uszkodzenia słuchu przebywanie w ciągłym hałasie wpływa na nasze samopoczucie, powodując chociażby rozdrażnienie.

Musimy także pamiętać o tym, że niedawne zmniejszenie wymagań stawianych ekranom drogowym nie oznacza, że jesteśmy skazani na hałas! Jest sporo wymagań dotyczących budynków mających na celu zapewnienie nam ciszy wewnątrz (np. izolacyjność akustyczna przegrody zewnętrznej). Dlatego po zmianie rozporządzenia dotyczącego ekranów akustycznych należy zwrócić szczególną uwagę na spełnienie pozostałych wymagań, które mogą nas skutecznie uchronić przed hałasem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz