piątek, 28 czerwca 2013

XV Międzynarodowe Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku

Dziś mija już drugi dzień Międzynarodowego Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku, w którego komitecie organizacyjnym mam zaszczyt zasiadać. 

Kto nie był na sympozjum niech żałuje patrząc na to, co go ominęło. Na spotkaniach można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat psychoakustyki, akustyki mowy, czy reżyserii dźwięku, poznać wielu ciekawych ludzi oraz nawiązać ciekawe kontakty.

czwartek, 27 czerwca 2013

Z wizytą we wrocławskiej komorze bezechowej

Wnętrze komory bezechowej Politechniki Wrocławskiej
W miniony wtorek odwiedziliśmy Katedrę Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Katedra ta posiada niewielką komorę bezechową, którą mieliśmy przyjemność obejrzeć. Wnętrze komory ma wysokość około dwóch metrów, wymiary poziome to ok 3 x 3 metry. Przy komorze znajduje się pomieszczenie techniczne w którym znajduje się aparatura służąca do obsługi badań prowadzonych w komorze. Sprzęt nie jest najnowszy, ale jest doskonałej klasy i pozwala prowadzić badania na wysokim poziomie.


poniedziałek, 24 czerwca 2013

Kolejny zakup do (jeszcze) tajemniczego projektu

Makro na potencjometry karty M-Audio Fast Track Ultra 8R
W minionym tygodniu zakupiłem kolejny element układanki do mojego projektu. Tym razem jest to karta dźwiękowa M-Audio Fast Track Ultra 8R. Jest to interfejs posiadający osiem wejść i osiem wyjść analogowych z możliwością montażu w standardzie rack 19". Każde wejście wyposażone jest w zasilanie Phantom 48V, wzmacniacz mikrofonowy z regulatorem Gain oraz tłumik 20dB. Jest to solidnie wykonana karta - myślę, że będzie długo służyła :)

Poniżej zdjęcia podczas kalibrowania karty do użycia z profesjonalnym programem do pomiarów akustyki wnętrz EASERA oraz więcej zdjęć karty.

piątek, 21 czerwca 2013

Model komputerowy Filharmonii w Toruniu

Obok prezentuję zrzut ekranu z modelu komputerowego sali Filharmonii w Toruniu stworzonego w programie CATT-Acoustic.
Model komputerowy został wykonany celem dostrojenia planowanej akustyki w tym wnętrzu. Trzeba powiedzieć, że model ten nie był w żaden sposób projektem typowym - zamysłem architekta było takie ukształtowanie wnętrza, aby wyglądało na wydrążone w skale. Zapewne efekt wizualny zostanie osiągnięty, jednak spowodowało to wiele problemów przy tworzeniu modelu komputerowego, który nie może być przepełniony detalami. Dlatego też w tym modelu przyjęto pewne uproszczenia, które nie mają wpływu na zbieżność modelu z pomiarami.
Pozostałe realizacje można znaleźć na mojej stronie firmowej.

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Kolejna publikacja naukowa

We współpracy z moimi współpracownikami z Laboratorium Akustyki Technicznej AGH mgr inż. Adamem Pilchem oraz dr hab. Tadeuszem Kamisińskim opublikowaliśmy kolejny artykuł naukowy zatytułowany "Comparison of Pressure and Intensity Methods in Evaluating the Directional Diffusion Coefficient". Artykuł porównuje dwie metody pomiarów współczynnika rozproszenia mierzonego w komorze bezechowej. Podaje wady i zalety obu metod. Z artykułem można się zaznajomić na stronie wydawcy. Zapraszam do lektury!


piątek, 14 czerwca 2013

Przyjęcie do Polskiego Towarzystwa Akustycznego

Kolejna zacna wiadomość! Zostałem przyjęty w poczet członków Polskiego Towarzystwa Akustycznego
Polskie Towarzystwo Akustyczne (PTA) jest stowarzyszeniem osób zajmujących się dziedziną akustyki. Stowarzyszenie składa się z siedmiu Oddziałów, m.in. z oddziału Krakowskiego.
Zadaniem PTA jest:
  • rozwijanie akustyki z uwzględnieniem jej działów i dziedzin pokrewnych,
  • łączność naukowa z osobami pracującymi twórczo w dziedzinie akustyki i dziedzinach pogranicznych,
  • popularyzowanie akustyki ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin ważnych dla nauki, kultury społeczeństwa, gospodarki narodowej i ochrony środowiska,
  • prowadzenie działalności gospodarczej.
Członkostwo w tym Towarzystwie na pewno spowoduje dalszy szybki rozwój mojego doświadczenia.

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Sonoluminescencja - czyli jak dźwięk zamienić w światło


Czy wiecie, że dźwięk może generować światło?! Niewielkie morskie skorupiaki "strzelając" szczypcami generują duży impuls akustyczny, który obezwładnia ich ofiary, a na dodatek generuje niewielką ilość światła.

Zjawisko generowania światła za pomocą dźwięku nie jest do końca poznane, pomimo tego, że urządzenia do sonoluminescencji można normalnie kupić (lub zrobić).
Problem świetnie opisany jest przez jednego ze znanych popularyzatorów nauki na YT. Poniżej znajduje się wspomniany film (po angielsku).