poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Kiedy i gdzie potrzebne jest DSO

© Superbass / CC-BY-SA-3.0
(via Wikimedia Commons)
O wymaganiach traktuje paragraf 29. 1. a w nim możemy przeczytać, że taki system ma być zamontowany w:
  1. budynkach handlowych lub wystawowych jednokondygnacyjnych ze strefą zagrożenia ludzi ZL I o powierzchni powyżej 8 000 m2, lub wielokondygnacyjnych ze strefą zagrożenia o powierzchni powyżej 5 000 m2;
  2. salach widowiskowych i sportowych o liczbie miejsc powyżej 1 500;
  3. kinach i teatrach o liczbie miejsc powyżej 600;
  4. szpitalach i sanatoriach o liczbie łóżek powyżej 200;
  5. budynkach użyteczności publicznej wysokich i wysokościowych
  6. budynkach zamieszkania zbiorowego wysokich i wysokościowych lub o liczbie miejsc noclegowych powyżej 200
  7. stacjach metra i stacjach kolei podziemnych
  8. dworcach i portach, przeznaczonych do jednoczesnego przebywania powyżej 500 osób.

Jak widzimy miejsca montażu są dość jasno i precyzyjnie zdefiniowane. Należy też pamiętać, że taki system powinien cechować się odpowiednimi parametrami, zapewniającymi odpowiednią zrozumiałość komunikatów głosowych (na stadionach sportowych mają z tym dość spory problem). Parametrem określającym jakość systemów DSO jest STI (Speech Transmission Index pol.: wskaźnik transmisji mowy), który zawiera się pomiędzy 0 a 1. Im więcej tym lepiej. O STI zrobię post w przyszłości :)

Co więcej - same głośniki często nie załatwią całej sprawy z odpowiednimi parametrami systemu, dlatego należy stosować z systemem odpowiednią adaptację akustyczną dla konkretnego wnętrza. 
Każdy chyba słyszał jak brzmią koncerty nagłaśniane w kościołach lub innych pogłosowych pomieszczeniach. Pomimo zastosowania najlepszego sprzętu akustyka pomieszczenia może nam zaburzyć odbiór do takiego stopnia, że przekaz będzie zupełnie niezrozumiały
(ciekawostka: w firmie nagłośnieniowej w której pracowałem zrealizowano koncert w hali produkcyjnej, gdzie nagłośnienie normalne nie zostało użyte ze względu na nadmierny pogłos a w zamian za to widzom rozdano słuchawki z odbiornikami :) )

Co więcej - dobrze projektując można taki system DSO połączyć z systemem radiowęzłowym ograniczając koszty całej inwestycji.
Należy mieć także na uwadze to, aby projektowaniem i montażem systemu DSO czy systemem nagłośnieniowym zajęła się firma posiadająca odpowiednie kompetencje, aby uniknąć niepotrzebnych problemów (patrz przypadek hali sportowej w Częstochowie).

Poprawnie zaprojektowany system powinien opierać się na pomiarach akustycznych wnętrza (jeśli istnieje) i wykonaniu modelu komputerowego - pomoże to na etapie projektu uniknąć wielu problemów.

Jeśli ktoś chciałby zaryzykować i skorzystać z moich usług to zapraszam do kontaktu - to na prawdę nic nie kosztuje (na początku ;) ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz