sobota, 28 listopada 2015

Ochotnicy do dzieła! Znowu badania akustyczne na AGH,

Pamiętacie badania o których pisałem tutaj? Potrzebne jest więcej ochotników, dlatego ponawiamy naszą prośbę:

[OCHOTNICY PILNIE POSZUKIWANI]
Cześć i czołem! To znowu ja i znowu poszukuję ochotników do testów.
Razem z Beatą, Moniką i Zbyszem robimy coś na kształt badań naukowych nad metodą Tomatisa i potrzebujemy duuużo chętnych osób, mających kontakt z muzyką , do przebadania. Gorąco namawiam do wzięcia udziału w testach! Nic Was to nie kosztuje, z wyjątkiem odrobiny czasu (jakieś 30min) :)
Badania polegają na tym, że:
1. Śpiewasz proste melodie w komorze bezechowej, my to analizujemy
2. Robimy Ci badanie audiometryczne
3. Najśmieszniejsze - krótkie badanie EEG - zobaczysz swój mózg!
Wszystko przebiega w miłej, bezstresowej atmosferze LATu :)
Próbujemy ustalić termin, na który znajdziemy więcej ochotników: 5 albo 8 grudnia.
Jeżeli jesteś zainteresowany, proszę o kontakt ze mną, Olą Majchrzak, na fejsbuku, mejlowo lub telefonicznie, żebyśmy mogli ustalić datę i godziny, tak żeby wszystko było cacy, ale.majchrzak@gmail.com, 692348476 
Jeżeli interesuje was akustyka, zapraszamy do śledzenia tego bloga i polubienia nas na facebooku.

czwartek, 26 listopada 2015

Studencka Konferencja Kół Naukowych 2015

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to śpieszę donieść, że już za dwa tygodnie (10 grudnia) odbędzie się Studencka Konferencja Kół Naukowych. Jest to coroczna "impreza" podczas której praktycznie wszystkie Koła Naukowe w AGH prezentują swoje poczynania. Nie inaczej jest w tym roku i standardowo Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej bierze w niej udział.

Jakie tematy? Bardzo ciekawe!
  • Parametry akustyczne opakowań cukierków
  • Bezprzewodowy system pomiarowy do badania przyspieszeń pojazdów mechanicznych (ewolucja mojego skromnego pomysłu)
  • Analiza nagrań źródeł dźwięku generujących niskie poziomy ciśnienia akustycznego
  • Akustyka kasków motocyklowych
  • Kamera akustyczna
  • Projekt parametrycznej struktury dźwiękochłonnej
  • Numeryczne modelowanie pomieszczenia odsłuchowego w zakresie niskich częstotliwości
  • Wpływ wybranych parametrów odsłuchu na jakość wykonania muzyki (na badania do tego tematu zapraszałem na blogu!)
  • Analiza akustyczna pomieszczeń ze sklepieniem kolebkowym
  • Analiza możliwości modelowania numerycznego w optymalizacji ustrojów rozpraszających dźwięk
  • Konstrukcja dwudrożnego zestawu głośnikowego
Tematy są bardzo różne. Od brzmiących trywialnie (bo na prawdę też są na poziomie) po zaawansowane zagadnienia z dziedziny akustyki.

Teoretycznie konferencja jest darmowa i bez zapisów, ale obawiamy się, że może przyjść bardzo dużo osób, więc prosimy o wyrozumiałość, jeżeli trzeba będzie czekać lub stać. Można oczywiście poczekać na relację na naszym kanale YouTube:) Z wybranymi prelegentami przeprowadzę wywiady i opublikuję je tam :)

Miejsce i godziny obrad tej sekcji konferencji podam jak tylko zostanie ustalony, dlatego zapraszam do śledzenia tego bloga jak i naszego Facebooka.

sobota, 21 listopada 2015

Vintage audio #004: Zespół głośnikowy z tubą

Radioelektronik 2/90 vintage audio
Dzisiaj kolejny artykuł, tym razem ze starszego Radioelektronika (numer 2) z roku 1990.

Ponownie przedstawiamy konstrukcję zestawu głośnikowego z tubą, który:
"[...]  jest przeznaczony w zasadzie do celów estradowych. Może on współpracować ze wzmacniaczami instrumentalnymi, wzmacniaczami głosu solistów oraz służyć do odtwarzania' słownych I muzycznych zapisów fonograficznych. Nadaje się również do nagłaśniania przestrzeni otwartej."
Przedstawione są rysunki obudowy wraz z wymiarami i proponowanymi głośnikami. Ponownie jest to połączenie obudowy tubowej z obudową z otworem.

Zapraszam do lektury! (kliknij w link na tekście poniżej). Kolejne wydanie Vintage audio już za dwa tygodnie!

Zespół głośnikowy z tubą vintage audio












Wykaz wszystkich wpisów z serii Vintage Audio


Jeżeli uważacie, że taki cykl artykułów jest ciekawy to dajcie mi o tym znać pisząc w komentarzach poniżej, udostępniając innym ten wpis czy po prostu śledząc nas na Facebook'u. Wiedza, że komuś się to podoba, jest bardzo motywująca :)




czwartek, 19 listopada 2015

Artykuł o Laboratorium Akustyki Technicznej w LS&I

Wiem, że koledzy z LAT są skromni, ale ja nie :) , dlatego zapraszam do przeczytania artykułu o najlepszym laboratorium akustycznym w Polsce (przynajmniej według mojej wiedzy - jak ktoś zna lepsze - proszę o info w komentarzach poniżej).

W artykule znajdują się informacje na temat sprzętu jak i pomieszczeń jakimi dysponuje laboratorium. Zapraszam do czytania i oglądania (link). Artykuł pochodzi z wrześniowego wydania Live Sound & Installation i jest autorstwa Piotra Sadłonia.

Jeżeli interesuje was akustyka, zapraszamy do śledzenia tego bloga i polubienia nas na facebooku.

czwartek, 12 listopada 2015

Badania wpływu parametrów odsłuchu na jakość wykonania śpiewu lub muzyki

Ponownie Laboratorium Akustyki Technicznej potrzebuje chętnych do badań. Tym razem doświadczenie będzie badało wpływ parametrów odsłuchu na jakość wykonania muzyki lub śpiewu.



Szczegóły w wiadomości poniżej:


Szanowni Państwo,
Pewnie większość z was miała okazję już coś nagrać, albo wystąpić na scenie. Albo przynajmniej wykorzystać instrumenty wirtualne w swoich produkcjach muzycznych. W tego typu zastosowaniach kluczowy jest odsłuch. Zbyt duża latencja (opóźnienie) nie pozwala na równe zagranie/zaśpiewanie nawet najprostszego przebiegu muzycznego. A nawet jeśli latencja jest odpowiednio mała, problemem pozostaje poziom głośności odsłuchu. Trudno zaśpiewać czysto nie słysząc się odpowiednio głośno. Z drugiej strony zbyt głośny odsłuch może prowadzić do nieczystego lub brzydkiego wydobycia dźwięku.
W najbliższy wtorek, czyli 17 listopada, w LAT odbędą się badania wpływu wyżej opisanych parametrów odsłuchu na jakość wykonania. Potrzebujemy ochotników, którzy zaśpiewają/zagrają nam kilka taktów przy odsłuchu o różnej głośności i opóźnieniu. Pomiary będą trwać od 9:00 do 14:00, powiedzmy co pół godziny (samo badanie potrwa krócej, ale pewnie będzie jakaś lekka obsuwa, więc pół godziny jest bezpieczne). Jeśli ktoś jest chętny, proszę o podanie godziny w komentarzach lub na mejla apilch@agh.edu.pl
Spróbuję jakoś ułożyć grafik.

Jeżeli interesuje was akustyka, zapraszamy do śledzenia tego bloga i polubienia nas na facebooku.

Referencje za szkolenie akustyczne

Referencje za szkolenie z akustyki
Kolejny zadowolony klient, który pokusił się o sporządzenie listu referencyjnego :)

Pozostałe referencje znajdują się na naszej stronie internetowej.

Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu oraz do śledzenia fanpage'a na Facebooku.

poniedziałek, 9 listopada 2015

Pilne! Potrzebni ochotnicy do badań HRTF

Znowu AGH zaprasza chętnych do udziału w badaniach. Tym razem badane będzie HRTF. Szczegóły poniżej:

Szanowni Państwo,
Jutro od 9:30 do 12:30 planujemy zrobić pomiary HRTF (Head related transfer function) do pracy dyplomowej Studentki z Hiszpanii. Jeśli ktoś ma chwilę czasu to zapraszam. Wystarczy posiedzieć kilkanaście minut w komorze bezechowej i posłuchać sweep sinów odtwarzanych przez głośnik w różnym położeniu. Sygnały będą rejestrowane przez mikrofony douszne
Celem pracy dyplomowej jest porównanie auralizacji z wykorzystaniem różnych HRTF i stwierdzenie, czy jest szansa np. zlokalizować źródło dźwięku przód/tył jeśli wykorzystamy funkcje innej osoby.
Zainteresowanych dysponujących chwilą czasu, proszę o kontakt (najlepiej apilch@agh.edu.pl) - spróbujemy jakoś ułożyć tak ludzi, żeby nie trzeba było długo czekać.

Jeżeli interesuje was akustyka, zapraszamy do śledzenia tego bloga i polubienia nas na facebooku.

sobota, 7 listopada 2015

Vintage audio #003: Tubowy zespół głośnikowy

Dzisiaj ponownie artykuł z 6 wydania Radioelektronika z roku 1990.

Tym razem przedstawia on "wysokosprawny zespół głośnikowy o mocy 100W". Jest to konstrukcja zagranicznej firmy Isophon, ale w artykule przedstawiono propozycję głośników zastępczych, które można tam użyć.

Co ciekawe, obudowa ta to połączenie obudowy tubowej z obudową z otworem. Opisane jest działanie tej konfiguracji oraz rysunki z wymiarami gdyby ktoś chciał taką obudowę wykonać samemu.

Zapraszam do lektury! (kliknij w link na tekście poniżej). Kolejne wydanie Vintage audio już za dwa tygodnie!












Wykaz wszystkich wpisów z serii Vintage Audio

Jeżeli uważacie, że taki cykl artykułów jest ciekawy to dajcie mi o tym znać pisząc w komentarzach poniżej, udostępniając innym ten wpis czy po prostu śledząc nas na Facebook'u. Wiedza, że komuś się to podoba, jest bardzo motywująca :)

czwartek, 5 listopada 2015

Potrzebni ochotnicy do badań w AGH

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w badaniach organizowanych przez studentów Inżynierii Akustycznej AGH w Krakowie. W ramach badania będą wykonane m.in. testy audiometryczne. Szczegóły poniżej:

Jesteśmy studentami Inżynierii Akustycznej. Robimy testy weryfikujące metodę Tomatisa, która bada związki między słuchem, mózgiem i głosem. Potrzebujemy duuużo chętnych osób, mających kontakt z muzyką, do przebadania. Gorąco namawiam do wzięcia udziału w testach! To nic nie kosztuje, z wyjątkiem odrobiny czasu (jakieś 30min) Badania polegają na: 
  1. Śpiewaniu prostych melodii w komorze bezechowej 
  2. Badaniu audiometrycznym
  3. Opcjonalnie - badaniu EEG, obrazującym aktywność mózgu
Wszystko przebiega w miłej, bezstresowej atmosferze, najbliższe testy już siódmego listopada. Jeżeli jesteś zainteresowany, proszę o kontakt, z chęcią wyjaśnię wszystkie wątpliwości. 
Ola Majchrzak
ale.majchrzak@gmail.com, 692 348 476

Jeżeli interesuje was akustyka, zapraszamy do śledzenia tego bloga i polubienia nas na facebooku.

Ochrona przeciwdźwiękowa multimodalnego dworca Łódź Fabryczna

Dworzec Łódź Fabryczna, akustyka
Kolejny ogromny projekt na koncie! Tym razem we współpracy z dr inż. Agatą Szeląg pomagaliśmy przy opracowaniu wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej i adaptacji akustycznej pomieszczeń technicznych podziemnej stacji i dworca multimodalnego Łódź Fabryczna

Zadanie polegało na określeniu wymagań jakie miały spełniać ściany pomieszczeń technicznych, aby zapewnić odpowiedni komfort akustyczny pasażerom w przestrzeni dworca (dotyczącego hałasu). 

Bardzo ciekawie się pracuje nad projektem, gdzie hałas w pomieszczeniach technicznych sięga 120 dB(A) a za ścianą ma być poniżej 55dB(A).

Pozostałe wybrane realizacje można znaleźć na naszej stronie internetowej. Ponadto zapraszamy do śledzenia nas na Facebook'u. Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu.