sobota, 19 grudnia 2015

Vintage Audio #006: Amatorski mieszacz muzyczny

Dzisiaj za sprawą Vintage Audio będziemy mogli zapoznać się z konstrukcją amatorskiego mieszacza muzycznego
W ogóle dlaczego nie używamy nazwy mieszacz muzyczny tylko zapożyczony mikser?

Artykuł przedstawia konstrukcję na polskich układach z dwoma wejściami mikrofonowymi i dwoma liniowymi z możliwością dowolnej konfiguracji. Bardzo fajna jest konstrukcja "wlotów" mikrofonowych ponieważ jest symetryczna.

Opisany w artykule układ jest wzorowany na mieszaczach stosowanych szeroko przez małe zespoly estradowe. Autor wprowadził jednak wiele uproszczeń, co zmniejsza koszt wykonania urządzenia i ułatwia jego uruchomienie. Do wykonania modelowego urządzenia, z którego autor korzysta od paru lat, zastosowano wyłącznie elementy produkcji krajowej. Przewidziano zastosowanie w mieszaczu urządzenia pogłosowego typu sprężynowego.

 Zapraszam do lektury! (kliknij w link na tekście poniżej). Kolejne wydanie Vintage audio już za dwa tygodnie!






"Amatorski mieszacz muzyczny", Radioelektronik 2/90, strony 22-24, aut. Daniel Jewasiński.







Jeżeli uważacie, że taki cykl artykułów jest ciekawy to dajcie mi o tym znać pisząc w komentarzach poniżej, udostępniając innym ten wpis czy po prostu śledząc nas na Facebook'u. Wiedza, że komuś się to podoba, jest bardzo motywująca :)

czwartek, 17 grudnia 2015

Pomiar izolacyjności akustycznej ściany

Pomiar izolacyjności akustycznej przegrody
W wakacje nie próżnowaliśmy (dopiero teraz się chwalimy [shame] ). Dla Uniwersytetu Jagiellońskiego wykonaliśmy pomiary izolacyjności akustycznej mobilnej ściany działowej. Całość okrasiliśmy jeszcze naszą ekspertyzą dotyczącą uzyskanych wyników badań.

Pozostałe wybrane realizacje można znaleźć na naszej stronie internetowej. Ponadto zapraszamy do śledzenia nas na Facebook'u. Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu.

sobota, 5 grudnia 2015

Vintage Audio #005: Układy elektronicznej regulacji wzmocnienia

Dzisiaj kolejny artykuł z drugiego wydania Radioelektronika z 1990 roku.

Tym razem możemy zapoznać się z układami elektronicznej regulacji wzmocnienia we wzmacniaczach małych częstotliwości (czyli audio :) ). Mamy pięknie rozrysowane schematy układów wraz z przejrzystym opisem.
"Znacznie lepsze rezultaty można uzyskać, jeśli tranzystor polowy włączy się w gałąż mostka rezystancyjnego, przy czym do jednej przekątnej tego mostka jest doprowadzony sygnał wejściowy, natomiast druga przekątna dołączona jest do wejść wzmacniacza różnicowego, jak to przedstawiono na rys. 2. "

Zapraszam do lektury! (kliknij w link na tekście poniżej). Kolejne wydanie Vintage audio już za dwa tygodnie!










Jeżeli uważacie, że taki cykl artykułów jest ciekawy to dajcie mi o tym znać pisząc w komentarzach poniżej, udostępniając innym ten wpis czy po prostu śledząc nas na Facebook'u. Wiedza, że komuś się to podoba, jest bardzo motywująca :)