czwartek, 21 lipca 2016

Ekoakustyka cz. 1 - inteligentne planowanie krajobrazu kluczem do osiągnięcia komfortu akustycznego

Tym artykułem chciałbym rozpocząć cały cykl artykułów dotyczący ekoakustyki (zwanej też akustyką ekologiczną), w Polsce prawie-nowej dziedzinie wiedzy, zyskującej jednak coraz to nowych wyznawców. Aktualnie wiele osób nie ma pojęcia czym się zajmuje albo nawet że istnieje taka dziedzina nauki, tymczasem zaczyna się już pojawiać na wielu prestiżowych konferencjach

Jakiś czas temu znalazłem w zebranych materiałach Marcina artykuł "zupełnie przypadkiem" pokrywający się z moim aktualnym obszarem zainteresowań. Ciągle mówi się o rosnącym poziomie hałasu w środowisku, ukuł się już nawet termin "zanieczyszczenie hałasem") (ang. noise pollution), tymczasem walka z nim często polega na stawianiu ogromnej ilości brzydkich ekranów. Okazuje się, że istnieją rozwiązania alternatywne, przybierając nawet formę sztuki!

Zdjęcie prezentuje oryginalne rozwiązanie przeciwhałasowe użyte w okolicy lotniska Schiphol w Amsterdamie (fot. www.smithsonian.com). Podobno taka struktura terenu i roślinności pozwoliła na obniżenie hałasu pochodzącego samolotów na lotnisku o połowę w stosunku do płaskiego terenu. Oczywiście, akustyk zaraz zapyta co to tak naprawdę znaczy redukcja o połowę, kto i jak to zmierzył itd. itp. niemniej sama idea jest więcej niż interesująca. Myślę, że taki właśnie powinien być nurt rozwoju zabezpieczeń przeciwhałasowych - bardziej jako odpowiednie przekształcanie środowiska i tworzenie barier naturalnych, niż testowanie kolejnego super pochłaniającego materiału czy nowatorskiego kształtu ekranu.

Temat odpowiedniego kształtowania terenu i obszarów tłumienia przez zieleń, mimo, że znany i rozwijany od dawna, nie jest zbyt popularny wśród wibroakustyków. Teoretycznie, aby osiągnąć tłumienie na poziomie 6 dB potrzeba aż 100 m wysokiego lasu, ale połączenie odpowiedniego ukształtowania terenu i gęstej zieleni, niekoniecznie wysokiego lasu, jest znacznie bardziej efektywne.


Także studenci biorą się za popularyzowanie ekoakustyki. Studenckie Koło Naukowe Ekoakustyki "Żubr" przy Akademii Górniczo-Hutniczej prężnie rozwija swój projekt dotyczący aspektów akustycznych parków miejskich, gdzie między innymi zwracają uwagę na właściwe ukształtowanie terenu i rozmieszczenie roślinności dla najlepszej ochrony akustycznej. O temacie na pewno będziemy jeszcze pisać, w miarę rozwoju projektu i całego cyklu dotyczącego ekoakustyki.


Pełen tekst artykułu o lotnisku Schiphol:

Zachęcamy do kontaktu z ekipą "Żubra":

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz