Panoramy sferyczne, z pomiarów przed i po zamontowaniu rozpraszaczy Schroedera na tylnej ścianie Opery we Lwowie, wykonane przeze mnie umieściłem na stronie laboratorium.
W poniedziałek 14. maja 2012 rano wykonaliśmy pomiary parametrów akustycznych sali przed zamontowaniem rozpraszaczy. Daliśmy wytyczne co, gdzie i jak ma być zamontowane. My udaliśmy się na odpoczynek i zwiedzanie Lwowa, a weszli pracownicy, których zadaniem było zamontowanie tych rozpraszaczy.
We wtorek rano ponownie wykonaliśmy pomiary, tym razem z zamontowanym rozpraszaczem.
Obie serie pomiarów zostały wykonane przy użyciu standardowego zestawu (źródła wszechkierunkowego i mikrofonów pomiarowych GRAS) jak również przy użyciu kierunkowego źródła dźwięku, mikrofonów dousznych, mikrofonu Soundfield oraz symulatora głowy i torsu firmy B&K.
niedziela, 24 czerwca 2012
czwartek, 21 czerwca 2012
Komora bezechowa w Poznaniu i Wydział Technologii Drewna
Dziś pierwszy raz leciałem samolotem! :)
Swoją drogą, w głowie się nie mieści, że już za 100 PLN można przeciecieć z Krakowa do np Poznania!
Dziś złożyliśmy z drem Kamisińskim oraz Arturem wizytę w Poznaniu.
Najpierw zagościliśmy w Instytucie Akustyki UAM w Poznaniu. Przybyliśmy tam do prof. dra hab. Rufina Makarewicza - kierownika tego Instytutu, razem z byłym ich pracownikiem drem Piotrem Pękalą.
Wizyta miała na celu obejrzenie tamtejszego Instytutu głównie pod kątem nadchodzącej modernizacji dużej komory bezechowej u nas na AGH. Chcieliśmy zobaczyć tamtejszą komorę bezechową i podpatrzeć kilka rozwiązań, m.in. przepusty kablowe, oświetlenie, kliny i ich montaż i kilka innych "smaczków". Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas zastosowana w komorze wentylacja z klimatyzacją, która "na ucho" jest niesłyszalna, a jej praca jest wyczuwalna (wkładając np rękę do wylotu powietrza z komory). Tło w tamtejszej komorze nie zostało dokładnie zmierzone, ponieważ urządzenia pokazywały 9dB, co jest poziomem ich szumów własnych (szkoda, że nie zabraliśmy ze sobą niskoszumowego systemu mikrofonowego, który może mierzyć od -2dB(A) ).
Obejrzeliśmy także ichniejsze studio nagrań, które mnie osobiście bardzo się spodobało. Przyłożyli się do jego wykonania - box in box, potrójna szyba, porządne drzwi, podłogi podniesione, cicha wentylacja, regulowana akustyka - na prawdę pełen podziw!
Następnie udaliśmy się do Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego. Tam podjął nas prof. dr. hab. inż. Jerzy Smardzewski, który pokazał nam zaplecze ichniejszego Wydziału pod kątem nadchodzącego grantu na materiały akustyczne. Oczywiście pojawiło się przy okazji kilka innych, ciekawych tematów, ale o tym cicho-sza - może coś z tego wyjdzie :)
Bardzo fajnie, że praktycznie wszyscy pracownicy Katedry profesora to młodzi naukowcy, którzy na prawdę bardzo prężnie się rozwijają - jeszcze o nich usłyszymy!
środa, 20 czerwca 2012
Pomiar poziomu mocy akustycznej urządzeń
Dziś od 8:00 do 18:15 cały dzień zajęcia z pomiaru poziomu mocy akustycznej metodą dokładną w komorze bezechowej z odbijającą podłogą, zgodnie z PN-EN ISO 3745. Instrukcja do pobrania ze strony laboratorium
Zajęcia zaczęte od informacji o zaliczeniu, i pytaniu, po co w ogóle im potrzebna wibroakustyka - w końcu lepiej się uczyć czegoś, co wiemy, do czego nam będzie potrzebne. Hałas i drgania są wszędzie - tylko kwestią czasu będzie, kiedy nam zacznie to przeszkadzać.
Później opowieść o normach z serii ISO 3740 do pomiaru poziomu mocy akustycznej różnymi sposobami, opis normy PN-EN ISO 3740 w której jest spis wszystkich norm z serii z ich "możliwościami".
Wspomnieć, że mierzymy zgodnie z najnowszymi normami, a ostatecznie, dla nas możemy wzorować się na normach starszych.
Następnie "przypomnienie" definicji podstawowych wielkości - ciśnienie akustyczne, poziom ciśnienia akustycznego, komora bezechowa, pole swobodne, moc akustyczna i poziom mocy akustycznej. Jakie jednostki i po co wprowadzono poziomy w dB. Jak rozróżnić ciśnienie atmosferyczne od ciśnienia akustycznego (prędkość zmian powyżej i poniżej ok 1Hz oraz ich amplitudy - atmosferyczne np 100000Pa a akustyczne 94dB = 1Pa).
Opis wymagań pomiarowych - odstęp hałasu tła od hałasu z urządzeniem powyżej 10dB żeby mierzyć z normą, powyżej 20 dB żeby pominąć w ogóle poprawkę. Temperatura 15-30 st C, aby poprawka od wilgotności była pomijalna. promień pomiarowy większy niż 2x największy wymiar źródła, 3 x odległość akustycznego środka źródła od jego rzutu na powierzchnię odbijającą (środek akustyczny, to miejsce z którego wydobywa się dźwięk - np w długim źródle środek akustyczny może być w ogóle z boku), 1/4 długości fali dla najniższej częstotliwości i przynajmniej jeden metr. Opisać możliwe pozycje mikrofonu podczas pomiarów i czas pomiaru (30 sekund dla pasm 1/3oct 160Hz i mnie i 10 sekund dla pasm 200Hz i więcej).
Następnie wybór urządzeń pomiarowych - mikrofon klasy pierwszej, przedwzmacniacz, kabel, osłona przeciwwietrzna. Do tego miernik poziomu dźwięku (analizator).
Następnie pomiary (ze 4ry pozycje mikrofonu), opowiedzieć o komorze i filmiku na YT ->
Zgrać wyniki ze SVANa i oddać na pendrive.
Subskrybuj:
Posty (Atom)