środa, 20 czerwca 2012

Pomiar poziomu mocy akustycznej urządzeń

Dziś od 8:00 do 18:15 cały dzień zajęcia z pomiaru poziomu mocy akustycznej metodą dokładną w komorze bezechowej z odbijającą podłogą, zgodnie z PN-EN ISO 3745. Instrukcja do pobrania ze strony laboratorium


Zajęcia zaczęte od informacji o zaliczeniu, i pytaniu, po co w ogóle im potrzebna wibroakustyka - w końcu lepiej się uczyć czegoś, co wiemy, do czego nam będzie potrzebne. Hałas i drgania są wszędzie - tylko kwestią czasu będzie, kiedy nam zacznie to przeszkadzać.

Później opowieść o normach z serii ISO 3740 do pomiaru poziomu mocy akustycznej różnymi sposobami, opis normy PN-EN ISO 3740 w której jest spis wszystkich norm z serii z ich "możliwościami".
Wspomnieć, że mierzymy zgodnie z najnowszymi normami, a ostatecznie, dla nas możemy wzorować się na normach starszych.

Następnie "przypomnienie" definicji podstawowych wielkości - ciśnienie akustyczne, poziom ciśnienia akustycznego, komora bezechowa, pole swobodne, moc akustyczna i poziom mocy akustycznej. Jakie jednostki i po co wprowadzono poziomy w dB. Jak rozróżnić ciśnienie atmosferyczne od ciśnienia akustycznego (prędkość zmian powyżej i poniżej ok 1Hz oraz ich amplitudy - atmosferyczne np 100000Pa a akustyczne 94dB = 1Pa).

Opis wymagań pomiarowych - odstęp hałasu tła od hałasu z urządzeniem powyżej 10dB żeby mierzyć z normą, powyżej 20 dB żeby pominąć w ogóle poprawkę. Temperatura 15-30 st C, aby poprawka od wilgotności była pomijalna. promień pomiarowy większy niż 2x największy wymiar źródła, 3 x odległość akustycznego środka źródła od jego rzutu na powierzchnię odbijającą (środek akustyczny, to miejsce z którego wydobywa się dźwięk - np w długim źródle środek akustyczny może być w ogóle z boku), 1/4 długości fali dla najniższej częstotliwości i przynajmniej jeden metr. Opisać możliwe pozycje mikrofonu podczas pomiarów i czas pomiaru (30 sekund dla pasm 1/3oct 160Hz i mnie i 10 sekund dla pasm 200Hz i więcej).

Następnie wybór urządzeń pomiarowych - mikrofon klasy pierwszej, przedwzmacniacz, kabel, osłona przeciwwietrzna. Do tego miernik poziomu dźwięku (analizator).


Następnie pomiary (ze 4ry pozycje mikrofonu), opowiedzieć o komorze i filmiku na YT ->


Zgrać wyniki ze SVANa i oddać na pendrive.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz