czwartek, 21 czerwca 2012

Komora bezechowa w Poznaniu i Wydział Technologii Drewna

Dziś pierwszy raz leciałem samolotem! :) 
Swoją drogą, w głowie się nie mieści, że już za 100 PLN można przeciecieć z Krakowa do np Poznania!

Dziś złożyliśmy z drem Kamisińskim oraz Arturem wizytę w Poznaniu. 

Najpierw zagościliśmy w Instytucie Akustyki UAM w Poznaniu. Przybyliśmy tam do prof. dra hab. Rufina Makarewicza - kierownika tego Instytutu, razem z byłym ich pracownikiem drem Piotrem Pękalą. 
Wizyta miała na celu obejrzenie tamtejszego Instytutu głównie pod kątem nadchodzącej modernizacji dużej komory bezechowej u nas na AGH. Chcieliśmy zobaczyć tamtejszą komorę bezechową i podpatrzeć kilka rozwiązań, m.in. przepusty kablowe, oświetlenie, kliny i ich montaż i kilka innych "smaczków". Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas zastosowana w komorze wentylacja z klimatyzacją, która "na ucho" jest niesłyszalna, a jej praca jest wyczuwalna (wkładając np rękę do wylotu powietrza z komory). Tło w tamtejszej komorze nie zostało dokładnie zmierzone, ponieważ urządzenia pokazywały 9dB, co jest poziomem ich szumów własnych (szkoda, że nie zabraliśmy ze sobą niskoszumowego systemu mikrofonowego, który może mierzyć od -2dB(A) ).
Obejrzeliśmy także ichniejsze studio nagrań, które mnie osobiście bardzo się spodobało. Przyłożyli się do jego wykonania - box in box, potrójna szyba, porządne drzwi, podłogi podniesione, cicha wentylacja, regulowana akustyka - na prawdę pełen podziw!

Następnie udaliśmy się do Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego. Tam podjął nas prof. dr. hab. inż. Jerzy Smardzewski, który pokazał nam zaplecze ichniejszego Wydziału pod kątem nadchodzącego grantu na materiały akustyczne. Oczywiście pojawiło się przy okazji kilka innych, ciekawych tematów, ale o tym cicho-sza - może coś z tego wyjdzie :)
Bardzo fajnie, że praktycznie wszyscy pracownicy Katedry profesora to młodzi naukowcy, którzy na prawdę bardzo prężnie się rozwijają - jeszcze o nich usłyszymy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz