sobota, 28 września 2013

Walka z hałasem w mieszkaniu

Post powstał w odpowiedzi na artykuł z GW, który można przeczytać tutaj.

Oto kilka zagadnień, które nasuwają mi się po przeczytaniu tego artykułu (kliknij w link poniżej):

1. Najśmieszniejsze jest dla mnie wsadzanie materiałów dźwiękochłonnych do komory transformatora, aby "pomóc" sąsiadce (wspomniany w artykule materiał stosowany w studiach nagrań). Takie działanie sąsiadce nie pomogą, ponieważ one nie zwiększają dźwiękoizolacyjności. Co najwyżej

poniedziałek, 23 września 2013

Seminarium o ekranach akustycznych w środowisku

Bardzo miło mi poinformować, że jestem członkiem komitetu organizacyjnego Seminarium Ochrony Środowiska przed Hałasem. Pierwsza jego edycja będzie dotyczyć Ekranów akustycznych.

Na seminarium przybędą przedstawiciele przemysłu, naukowców jak i ministerstw. Szczegóły wraz z harmonogramem obrad można znaleźć na stronie seminarium. Zapraszamy także do zapisania się do wydarzenia na Facebook'u.

poniedziałek, 16 września 2013

Adaptacja akustyczna domu kultury w Woźnikach

Bardzo miło mi jest poinformować o kolejnej realizacji. Tym razem opracowałem wytyczne akustyczne do projektu architektonicznego dla Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach pod Częstochową. 

Dla tego wnętrza wykonane został pomiary przed wykonaniem adaptacji (stanu zastanego) a następnie opracowano model komputerowy, który na podstawie zaleceń z literatury został wzbogacony o odpowiednią adaptację akustyczną.

środa, 11 września 2013

OSA 2013

Bardzo miło mi poinformować, że w dniu dzisiejszym wygłosiłem referat na temat "Współczynnik pochłaniania dźwięku w funkcji czynnej objętości pomiarowej" (ang.: "The sound absorption coefficient as a function of the active measurement volume") którego autorami są Marcin ZASTAWNIK, Tadeusz KAMISIŃSKI, Adam PILCH, Artur FLACH na 60 jubileuszowym Otwartym Semiarium z Akustyki.

Dla zainteresowanych poniżej zamieszczam streszczenie:

poniedziałek, 9 września 2013

Lewitacja i dewastacja akustyczna


Świetne wideo na YT na temat dźwięku - co ciekawego z nim można robić. Można za pomocą dźwięku rozbijać kieliszki, ale także dzięki niemu mogą lewitować niewielkie obiekty! Najnowsze prace naukowców pozwalają także poruszać tymi lewitującymi obiektami :)
Zapraszam do oglądania:

czwartek, 5 września 2013

Nowe kliny w komorze bezechowej AGH

Kliny akustyczne w komorze bezechowej AGH
W dużej komorze bezechowej AGH w Krakowie trwa kapitalny remont. Obecnie sukcesywnie są dostarczane kliny i montowane na ścianach. Nie było opcji, aby przywieźć wszystkie, ponieważ byłoby ich tak dużo, że byśmy musieli wyłączyć dwa budynki z użytkowania. Ta ilość klinów, która jest zamontowana i przedstawiona na zdjęciu to była zawartość jednego pełnego tira. W razie pytań zapraszam do komentowania :)