sobota, 24 października 2015

Vintage audio #002: Stereofoniczny zestaw muzyczny MIDI 055S (wzmacniacz WS354)

Radioelektronik 6'90 1990
Dzisiaj podzielę się z Wami artykułem zawierającym schemat wzmacniacza stereofonicznego WS354. Niedawno sam szukałem tego schematu a się okazało, że sam przyszedł do mnie :)

Artykuł, poza wspomnianym schematem (na rozkładówce! :D ), zawiera także informacje nt. parametrów urządzenia wraz z słownym opisem poszczególnych elementów układów i wyjaśnieniem zasad działania.

Zapraszam do lektury! (kliknij w link na tekście poniżej). Kolejne wydanie Vintage audio już za dwa tygodnie!









"Stereofoniczny zestaw muzyczny MIDI 055S, Wzmacniacz WS354", Radioelektronik 6/90, strona 15-18 (1990), aut. Czesław Smolak.








Wykaz wszystkich wpisów z serii Vintage Audio



Jeżeli uważacie, że taki cykl artykułów jest ciekawy to dajcie mi o tym znać pisząc w komentarzach poniżej, udostępniając innym ten wpis czy po prostu śledząc nas na Facebook'u. Wiedza, że komuś się to podoba, jest bardzo motywująca :)

sobota, 17 października 2015

Koncert kameralny POD WODĄ!


W piątek, 16 października, jako członek Laboratorium Akustyki Technicznej AGH miałem przyjemność współorganizowania i uczestniczenia w niesamowitym przedsięwzięciu organizowanym przez Akademię Muzyczną, LAT AGH, oraz przy pomocy Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej.

Wydarzeniem tym, był grany na żywo koncert muzyki klasycznej i etnicznej, transmitowany pod powierzchnię wody basenu AGH. Aby móc odsłuchać dźwięków granych przez muzyków najprościej... było zanurzyć się w wodzie pływalni. Dla tych, którzy nie mogli lub nie chcieli się kąpać była możliwość odsłuchania dźwięku z basenu zarejestrowanego za pomocą specjalistycznego hydrofonu (mikrofonu podwodnego) a później odtworzonego przez słuchawki.

Nietuzinkowy koncert, trwający 20 minut, przyjęty został bardzo entuzjastycznie przez uczestników tego projektu oraz nagrodzony brawami i wiwatami basenowych słuchaczy :) .



Jak brzmiały płynące ( :) ) pod wodą dźwięki? To muszą Wam opowiedzieć ci, którzy tam byli i tego słuchali. Nie lubię opisywać wrażeń słuchowych, zwłaszcza przy czymś tak nietypowym...

Na sam koniec, prof. Kamisiński powiedział mi, że ma już kolejny ciekawy pomysł (nie zdradził szczegółów). Jesteście zainteresowani? Jeżeli tak, to okażcie to zainteresowanie (w dowolny sposób ;) ), a żeby nie przegapić kolejnych ciekawych informacji z dziedziny akustyki zapraszam do śledzenia mojego bloga i polubienia fanpage na Facebook'u (link).

"Podwodne" przedsięwzięcie było tylko jednym z wielu elementów całego wydarzenia. Ponadto uczestnicy mieli możliwość posłuchania muzyki w komorze bezechowej (brak jakichkolwiek odbić) czy komorze pogłosowej (przeciwieństwo poprzedniej - maksymalnie dużo odbić). Cała masa zdjęć na wydarzeniu na Facebook'u (link).

czwartek, 15 października 2015

Relacja z konferencji szkoleniowej w Live Sound & Installation

Bardzo nam miło poinformować, że wieści o naszym szkoleniu dotyczącym akustyki budowlanej i wnętrz znalazły się także w czasopiśmie branżowym Live Sound & Installation. Z artykułem można zapoznać się pod tym adresem. Artykuł ukazał się we wrześniowym wydaniu 2015 roku. Zapraszamy do lektury!


Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu. Można nas także polubić na Facebook'u.

sobota, 10 października 2015

Vintage audio #001: Sprzęt elektromuzyczny ELTRA

Okładka Radioelektronik 6'90 1990
W ręce wpadło mi kilka archiwalnych egzemplarzy czasopisma Radioelektronik, w którym jest sporo fajnych i ciekawych artykułów na temat sprzętu audio. Od prostych opisów (jak w tym odcinku) po całe schematy urządzeń i poradniki. Stwierdziłem, że będzie fajnie się nimi podzielić z innymi. Zresztą teraz w modzie jest vintage :)

Od dzisiaj, co drugą sobotę będę publikował na blogu nowy artykuł z czasopisma - tak, żeby można było spokojnie w weekend zapoznać się z kawałkiem historii (a czasem się czegoś nauczyć). Ten artykuł jest najmłodszy z tych, które posiadam, więc z biegiem czasu będziemy się cofali.

W dzisiejszym "odcinku" przytaczam opis sprzętu "elektromuzycznego" ELTRA. Jako, że czasami szuka się informacji nt. starego sprzętu to tutaj można zapoznać się z podstawowymi parametrami takich urządzeń jak organy elektroniczne, wzmacniacze czy zestawy nagłośniające tego producenta (artykuł w linku poniżej). 
Widok artykułu "Sprzęt elektromuzyczny ELTRA"



"Sprzęt elektromuzyczny ELTRA", Radioelektronik 6/90, strona 2 (1990).





Jeżeli uważacie, że taki cykl artykułów jest ciekawy to dajcie mi o tym znać pisząc w komentarzach poniżej, udostępniając innym ten wpis czy po prostu śledząc nas na Facebook'u. Wiedza, że komuś się to podoba jest bardzo motywująca :)

czwartek, 8 października 2015

Muzyka na żywo w dziwnych akustycznie pomieszczeniach


Pamiętacie testy Laboratorium Akustyki Technicznej z salą koncertową pod wodą (pisałem o tym wcześniej)? Już w dniach 15-18 października będzie można wziąć udział w ciekawym przedsięwzięciu - aXes:


Triduum Muzyki Nowej
Dźwięk. Przestrzeń. Akustyka.
wydarzenie muzyczne, które w swej nazwie nawiązuje do idei krzyżujących się osi, symbolizujących idee twórcze i teoretyczno-muzyczne, metody kompozytorskie i wykonawcze, inspiracje i ich artystyczne owoce. W tegorocznej, czwartej edycji skoncentrowaliśmy się na aspekcie przestrzennym i akustycznym muzyki, nawiązując ekscytującą współpracę z Laboratorium Akustyki Technicznej Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH.
W ramach tego wydarzenia będzie można posłuchać m.in. muzyki granej na żywo w komorze pogłosowej, bezechowej oraz w basenie! (ilość miejsc ograniczona - darmowe wejściówki do odebrania przed koncertem).

Z programem można zapoznać się tutaj

Jeżeli interesuje was taka tematyka to zapraszamy do dzielenia się tą wiadomością, oraz polubienie nas na Facebook'u.


wtorek, 6 października 2015

Sala koncertowa w basenie?!

Pomiary akustyki basenu
W miniony czwartek, razem z członkami Laboratorium Akustyki Technicznej AGH oraz Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej byłem się "pobawić" na basenie AGH.
Głośnik do zastosowań podwodnych
Zadaniem było sprawdzenie możliwości zrobienia sali koncertowej pod wodą. W tym celu przy użyciu hydrofonu (czyli takiego mikrofonu podwodnego) oraz specjalnego głośnika wykonano serię badań parametrów akustycznych "wnętrza". Dodatkowo posłuchaliśmy tego jak brzmi muzyka odtworzona przez specjalny głośnik.

Odsłuch muzyki w basenie :)
Tak, nie potrafię pływać ;)
Trzeba przyznać, że wrażenia niesamowite, ale jakość muzyki była specyficzna - tego trzeba posłuchać! 

Kiedy będą kolejne badania lub prezentacje (bo takie plany też są) to mamy dać znać?



Jeżeli interesuje Ciebie akustyka, to zapraszam do polubienia naszego fanpage'a na FB i śledzenia tego bloga. Jeżeli masz pytania, to śmiało pisz w komentarzach poniżej lub na FB.