czwartek, 4 sierpnia 2016

Ekoakustyka cz. 2 - parametry akustyczne... w jaskini?

Od lat zbieramy próbki gleby, robimy miliony zdjęć, zamykamy w muzeach wszelkie elementy "dziedzictwa kulturowego", natomiast mnie zastanawia, dlaczego nikt nie wpadł jeszcze na podobny pomysł, ale z myślą o akustyce?


Tytuł wpisu nie bez powodu przypisałem do cyklu o ekoakustyce, ale o tym jeszcze za chwilę. Temat interesował mnie już dość dawno, natomiast teraz odżył po przeczytaniu artykułu Acoustical characterization of touristic caves in Portugal. Autorzy zbadali trzy portugalskie jaskinie pod kątem poziomu tła, czasu pogłosu i współczynnika zrozumiałości mowy oraz podjęli próbę oceny otrzymanych wartości.


Polecam zapoznać się ze szczegółowymi wynikami, chociaż interesujący jest już sam czas pogłosu. Widać doskonale, jak wiele zależy od samego kształtu pomieszczenia w kwestii akustyki wnętrz. W oczy rzucają się niewielkie różnice w otrzymanych wartościach mimo znacznego rozrzutu objętości badanych jaskiń (Moeda - 2930 m3 , Alvados - 1350 m3, Santo Antonio - 8640 m3) , zwłaszcza dla tej ostatniej (1.5s średniego czasu pogłosu dla tak dużego pomieszczenia, wykonanego tylko i wyłącznie z kamienia?!).
Wracając do ekoakustyki. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł utworzenia katalogu zbierającego odpowiedzi impulsowe pomieszczeń wraz z ich podstawowymi parametrami i przykładowymi zdjęciami. Dodatkowo w takim katalogu opcja np. wykonania splotu odpowiedzi impulsowej dowolnej oglądanej sali z przykładowym nagraniem muzycznym byłaby dodatkową atrakcją. Skoro kolekcjonuje się zdjęcia, walczy o utrzymanie "pamięci" o pewnych miejscach, dlaczego nie robić tego samego pod względem akustycznym? 

Co o tym myślicie? Warto zainteresować się "pamięcią akustyki"?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz