sobota, 27 września 2014

Noc Naukowców w komorze bezechowej

Tuba Rubensa
Pomimo tego, że Noc Naukowców w Laboratorium Akustyki Technicznej zakończyła się ponad 3h temu (i jakieś 130 km od miejsca skąd teraz piszę ;) ), to moje emocje związane z tym wydarzeniem jeszcze nie opadły!


Jestem niesamowicie zadowolony z dwóch powodów:

  1. Że jest tak wiele osób, które interesują się nie tylko "Trudnymi sprawami" ale także nauką i chcą poświęcić swój czas w piątek wieczorem, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego
  2. Że jest wiele osób, które za darmo dzielą się swoją wiedzą i w ciekawy sposób opowiadają o swojej pasji. (tak - ci którzy oprowadzają nie dostają ani grosza wynagrodzenia za poświęcony czas).
Mamy nadzieję (mówię to w imieniu wszystkich, którzy byli zaangażowani w oprowadzanie po LAT) że osobom, którym udało się dostać do naszego laboratorium, podobało się to co i w jaki sposób pokazywaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych oczekiwanie na wejście mogło być męczące czy irytujące, ale nie chcieliśmy robić wcześniejszych zapisów (jak robiły inne laboratoria).

Ja, jako skromny koordynator działań chciałbym tutaj podziękować serdecznie pozostałym pracownikom LAT oraz członkom Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej (Koło Naukowe AA - Hmmm... ;) ) Bez nich na pewno nie udałoby się pokazać tak wielu ciekawych zjawisk akustycznych, i na pewno nie bylibyśmy w stanie przyjąć tak dużej ilości gości. W sumie w przygotowanie i obsługę tych kilku godzin NN w LAT było zaangażowane około 20 osób!

Nadmienię tylko, że organizatorom NN deklarowaliśmy że będziemy wpuszczać max 15 osób co 20 minut. W praktyce wchodziło 30-40 zwiedzających co 10-15 minut, więc można łatwo policzyć jakie było zainteresowanie Laboratorium.

Co można było u nas w dużym skrócie zobaczyć?
  • rezonatory ćwierćfalowe (element wspólny akustyki, helikoptera i słomek),
  • fale stojące w pomieszczeniu (bezcenne jest oglądać kilkadziesiąt osób, chodzących po holu i słuchających gdzie jak słychać dźwięk),
  • proste badanie audiometryczne (czyli ile i dlaczego słyszymy),
  • dlaczego słyszymy różne częstotliwości inaczej,
  • dźwięk jako zjawisko w powietrzu i w materiałach stałych (pozytywka),
  • po co, dlaczego i jak robi się adaptacje akustyczne i modele komputerowe wnętrz,
  • komora pogłosowa jako wielozadaniowe pomieszczenie badawcze (pomiary pochłaniania i rozproszenia dźwięku),
  • pomieszczenia kontrolne LAT wraz z symulatorem głowy i torsu, symulatorem ust oraz modelem komory pogłosowej w skali, 
  • tuba Rubensa, czyli stanowisko do demonstracji fal stojących
  • oraz oczywiście komora bezechowa
W poście zamieściłem też kilka zdjęć z tego wydarzenia :)
 Ofiary - kilka osób straciło głos :)

Naturalnie, jeżeli interesują Ciebie ciekawostki z zakresu akustyki to zapraszam do śledzenia tego bloga i polubienia na FB.

środa, 17 września 2014

O Forum Acusticum + artykuły naukowe za darmo!

Konferencja aksutyczna
Od 8 do 12 września 2014 w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki miała miejsce międzynarodowa konferencja Forum Acusticum, organizowana co trzy lata, za każdym razem w innym kraju. W konferencji wzięło udział ponad 700 prelegentów z całego świata!

Znane osobistości w LATNa konferencji zjawiły się znane osobistości z każdej dziedziny akustyki. Należy tutaj wspomnieć, że podczas konferencji obrady odbywały się równolegle w 11 salach! Obrady były podzielone na 24 sesje regularne i 33 sesje strukturalne (kliknij aby zobaczyć spis). Niektóre z nich były dzielone na mniejsze podsekcje. 

Do tego były sesje plenarne, m.in. prof. Trevor'a Cox'a (tego od rozproszenia, książki i najdłuższego czasu pogłosu), który opowiadał o osobliwościach akustyki w bardzo lekki i przyjemny sposób. Co więcej był on w Laboratorium Akustyki Technicznej, gdzie mogliśmy pochwalić się naszymi osiągnięciami i spostrzeżeniami na podstawie których najprawdopodobniej nawiążemy z nim współpracę. Jeżeli ktoś ma możliwość wysłuchać wykładu prof. Trevor'a Cox'a to gorąco polecam - bardzo miło się go słucha.

Jeżeli ktoś chce zapoznać się z programem, to tutaj znajdzie spis referatów a zgłoszone referaty tutaj. Myślę, że warto zapoznać się przynajmniej z niektórymi. Dostęp jest darmowy, ale nie wiadomo jak długo!

Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia. Na marginesie powiem, że akustyka na AGH nie odbiega swoim poziomem od światowych standardów!

Jeżeli interesują was ciekawostki, nowości i porady z dziedziny akustyki to zachęcam do polubienia FP na Facebook'u (i sugeruję zaznaczyć opcję "Otrzymuj powiadomienia" - nie spamuję za bardzo więc nie zapcha się wam skrzynka ;) ).

Najdłuższy czas pogłosu na świecie
Trevor Cox o najdłuższym czasie pogłosu (niepoprawnie nazwanym
przez Księgę Rekordów Guiness'a jako najdłuższe echo)
System wsparcia akustyki
Referat w sali 100 B2, gdzie na czas konferencji zamontowano
 system wsparcia akustyki, o którym już pisałem.
Nagrania ambisoniczne
Nawet przerwa kawowa nie była normalna - można było posłuchać
nagrań ambisonicznych i poczuć się jak w lesie, pomimo przebywania w centrum Krakowa :)
Przedstawiciele wibroakustycznych systemów pomiarowych, analitycznych itp.
Cała armia przedstawicieli różnych systemów pomiarowych, oprogramowania, czy sprzętu pomiarowego. Od mikrofonów powierzchniowych po matryce sond natężeniowych.
Komora pogłosowa
Moje foto z dwoma znakomitymi osobistościami:
(już praktycznie) dr inż. Agatą Szeląg oraz prof. Magne Skålevik.

czwartek, 4 września 2014

Pierwszy system wsparcia akustyki w Polsce!

Bardzo miło mi poinformować o pomyślnie zakończonej współpracy jako biegły akustyk podczas przeprowadzenia przetargu Zakup urządzeń i zainstalowanie nowoczesnego systemu wsparcia akustyki oraz systemu nagłośnienia frontalnego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej według projektu wykonawcy, Część II – Zaprojektowanie i wykonanie nowych instalacji nagłośnienia widowni i sceny w formie aktywnego systemu wsparcia akustyki oraz systemu nagłośnienia frontalnego.

Pierwszy raz w Polsce!

Z tego co mi wiadomo będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Kwota jaka zostanie przeznaczona na system to 3 376 350,00 PLN (źródło), dlatego ukłony w stronę zamawiającego, że kryterium przetargu nie było 100% cena (źródło: strona 14). Z tego powodu nie mogę doczekać się aż system będzie zamontowany i będzie można go posłuchać :)

Po co biegły akustyk?

Praca polegała na wsparciu komisji przetargowej w ocenie dostarczonych wyników symulacji i sporządzeniu na podstawie wymagań rankingu tych ofert. W drugim etapie prac oceniałem wyniki testów odsłuchowych próbek systemów dostarczonych, zamontowanych i skonfigurowanych przez oferentów. 
Osobiście uważam że zleceniodawcy powinni częściej korzystać z usług akustyków do nadzorowania projektów, przetargów czy wykonawstwa. Na prawdę pozwala to czasem zaoszczędzić fundusze, pomimo dodatkowego wydatku na akustyka.

Zapraszam do śledzenia na FB i zapoznania z wybranymi realizacjami. W razie czego zachęcam do kontaktu.