sobota, 27 września 2014

Noc Naukowców w komorze bezechowej

Tuba Rubensa
Pomimo tego, że Noc Naukowców w Laboratorium Akustyki Technicznej zakończyła się ponad 3h temu (i jakieś 130 km od miejsca skąd teraz piszę ;) ), to moje emocje związane z tym wydarzeniem jeszcze nie opadły!


Jestem niesamowicie zadowolony z dwóch powodów:

 1. Że jest tak wiele osób, które interesują się nie tylko "Trudnymi sprawami" ale także nauką i chcą poświęcić swój czas w piątek wieczorem, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego
 2. Że jest wiele osób, które za darmo dzielą się swoją wiedzą i w ciekawy sposób opowiadają o swojej pasji. (tak - ci którzy oprowadzają nie dostają ani grosza wynagrodzenia za poświęcony czas).
Mamy nadzieję (mówię to w imieniu wszystkich, którzy byli zaangażowani w oprowadzanie po LAT) że osobom, którym udało się dostać do naszego laboratorium, podobało się to co i w jaki sposób pokazywaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych oczekiwanie na wejście mogło być męczące czy irytujące, ale nie chcieliśmy robić wcześniejszych zapisów (jak robiły inne laboratoria).

Ja, jako skromny koordynator działań chciałbym tutaj podziękować serdecznie pozostałym pracownikom LAT oraz członkom Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej (Koło Naukowe AA - Hmmm... ;) ) Bez nich na pewno nie udałoby się pokazać tak wielu ciekawych zjawisk akustycznych, i na pewno nie bylibyśmy w stanie przyjąć tak dużej ilości gości. W sumie w przygotowanie i obsługę tych kilku godzin NN w LAT było zaangażowane około 20 osób!

Nadmienię tylko, że organizatorom NN deklarowaliśmy że będziemy wpuszczać max 15 osób co 20 minut. W praktyce wchodziło 30-40 zwiedzających co 10-15 minut, więc można łatwo policzyć jakie było zainteresowanie Laboratorium.

Co można było u nas w dużym skrócie zobaczyć?
 • rezonatory ćwierćfalowe (element wspólny akustyki, helikoptera i słomek),
 • fale stojące w pomieszczeniu (bezcenne jest oglądać kilkadziesiąt osób, chodzących po holu i słuchających gdzie jak słychać dźwięk),
 • proste badanie audiometryczne (czyli ile i dlaczego słyszymy),
 • dlaczego słyszymy różne częstotliwości inaczej,
 • dźwięk jako zjawisko w powietrzu i w materiałach stałych (pozytywka),
 • po co, dlaczego i jak robi się adaptacje akustyczne i modele komputerowe wnętrz,
 • komora pogłosowa jako wielozadaniowe pomieszczenie badawcze (pomiary pochłaniania i rozproszenia dźwięku),
 • pomieszczenia kontrolne LAT wraz z symulatorem głowy i torsu, symulatorem ust oraz modelem komory pogłosowej w skali, 
 • tuba Rubensa, czyli stanowisko do demonstracji fal stojących
 • oraz oczywiście komora bezechowa
W poście zamieściłem też kilka zdjęć z tego wydarzenia :)
 Ofiary - kilka osób straciło głos :)

Naturalnie, jeżeli interesują Ciebie ciekawostki z zakresu akustyki to zapraszam do śledzenia tego bloga i polubienia na FB.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz