poniedziałek, 5 stycznia 2015

Po co akustyka w hali sportowej?

W Holenderskiej TV wyemitowano program mający na celu pokazanie wpływu akustyki hal sportowych na nasz słuch a zwłaszcza dla nauczycieli, którzy spędzają tam dużo czasu. 

Jak widać nie tylko w Polsce problem akustyki hal jest zaniedbywany przez co znakomita większość hal nie "brzmi" zbyt dobrze. Różnica jest taka, że w Holandii ta zła hala ma już pochłaniający sufit (sic!), czyli dokładnie to co mówię od dawna - adaptacja sufitu nie wystarcza .

Audycja (link do filmu) opowiada o szkole Haarlemcollege, która po skargach nauczycieli rozpoczęła modernizację hal sportowych. Można także posłuchać różnicy pomiędzy halą z i bez adaptacji. Opinie prowadzących po zabiegach: 
"Po modyfikacji dźwięk jest nie tylko dużo bardziej cichy ale także nie utrzymuje się tak długo"
oraz 
"po przebywaniu w hali sportowej (po adaptacji) przez cały dzień głos nie jest zły, uszy tak nie ucierpiały i ogólnie jest się mniej zmęczony".
W Polsce (tak jak i Holandii) świadomość nt. akustyki rośnie. Powstają hale z dobrą akustyką (o których pisałem na blogu). Jeżeli ktoś chce sprawdzić sobie akustykę lub potrzebuje pomocy - zapraszam do kontaktu.

Zapraszam do śledzenia Fanpage.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z akustyką to zapraszam do kontaktu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz