czwartek, 22 stycznia 2015

Testy porównawcze mikrofonów pomiarowych

Porównanie mikrofonów pomiarowych
Jakiś czas temu naszła mnie ochota na porównanie kilku mikrofonów pomiarowych. Dokonałem, wraz ze znajomymi, prostego porównania mikrofonów i systemów mikrofonowych o cenie od ok. 200 PLN do 25 000 PLN. Podczas pomiarów porównywałem szumy własne i pasmo przenoszenia mikrofonów. Nagrałem także kartkowanie książki, aby można było posłuchać sobie jak brzmią poszczególne mikrofony. Jeśli będzie zainteresowanie tematem, to nie wykluczam powtórzenia takich porównań trochę dokładniej z większą ilością mikrofonów :) Zapraszam do lektury! 


Do pomiarów użyto (najpierw podane oznaczenie używane w dalszej części):
    Użyte mikrofony pomiarowe
  • B-1 i B-2: Behringer ECM8000 (ok. 200 PLN). Użyliśmy dwóch sztuk, aby wykluczyć możliwość trafienia w znacząco lepszy lub gorszy egzemplarz.
  • RTA: SIA RTA-420 (ok. 400 PLN)
  • ARC: Mikrofon od systemu ARC 2 (cena mikrofonu z oprogramowaniem ok. 1000 PLN)
  • DBX: Mikrofon M2 od systemu DBX Drive Rack (cena sytemu z mikrofonem ok. 1300 PLN)
  • NTI: NTI M2210 (cena ok. 5000 PLN)
  • GRAS: Mikrofon z przedwzmacniaczem GRAS 46AE i kondycjonerem Bruel&Kjær (cena zestawu ok. 15 000 PLN)
  • LN: Niskoszumny system mikrofonowy GRAS 40HF (cena ok. 25 000 PLN)
Stanowisko pomiarowe
Wszystkie mikrofony były podpięte bezpośrednio do wejść mikrofonowych karty M-Audio Fast Track Ultra 8R (z wyjątkiem systemu niskoszumnego i mikrofonu 46AE które był podpięte przez odpowiednie przedwzmacniacze do wejścia instrumentalnego). 
Jako źródła szumu użyto szerokopasmowy, koaksjalny głośnik zamknięty w obudowie umieszczony ok. 2 m od mikrofonów. 
Stanowisko pomiarowe znajdowało się w komorze bezechowej, rejestracja odbywała się za pomocą programu EASERA ze wszystkich mikrofonów jednocześnie. Laptop rejestrujący znajdował się poza komorą a sygnał do niego był przesyłany z karty po USB 2.0.

Wskaźnik poziomów przy wysterowywaniu
Na początku wygenerowano z głośnika szum różowy, aby mniej więcej wyrównać poziomy rejestrowane przez kartę poprzez zmianę czułości wejść karty (lepszy mikrofon z większą czułością umożliwia wyeliminowanie części szumów karty, ponieważ nie musimy tak bardzo wzmacniać sygnału na przedwzmacniaczu).


Po ustawieniu poziomów zarejestrowano chwilę ciszy w komorze bezechowej, który to sygnały także można pobrać i odsłuchać.

Z czystej ciekawości nagraliśmy także chwilę kartkowania książki w odległości ok. 30-40 cm od mikrofonów przy powyższych ustawieniach. Zarejestrowane ślady można znaleźć tutaj.

WYNIKI:
Pasmo przenoszenia mikrofonów pomiarowych-zestawienie
Pasmo przenoszenia: Przy tak prostych pomiarach ciężko wyciągać konkretne wnioski ze zmierzonego pasma przenoszenia przedstawionego obok. Widać wyraźnie filtr grzebieniowy powstający w wyniku odbić od "statywu" na którym stała karta dźwiękowa. Na wykresie nie widać szczególnie odbiegających mikrofonów od średniej. Jak ktoś chce przyjrzeć się bliżej wynikom, to może pobrać ślady i samemu je przeanalizować.

Szumy własne:
Widmo szumów własnych mikrofonów pomiarowych
Tutaj już widzimy większe różnice. Oczywiście na czele jest system niskoszumny. Następnie mikrofon pomiarowy GRAS wraz (co ciekawe) z mikrofonem ARC, który jest kilka razy tańszy! Na wykresie GRAS'a można znaleźć dwa peak'i ok. 7,5 kHz oraz 15 kHz co jest spowodowane piszczącym przedwzmacniaczem B&K (można to usłyszeć na nagraniach). Później jest mikrofon NTI. Ponad nimi są wszystkie pozostałe mikrofony (co można zobaczyć na wykresie).

Naturalnie zachęcam do polubienia na FB, komentowania i udostępniania. Co myślicie aby zrobić ten artykuł w formie nagrania na YT ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz