wtorek, 26 listopada 2013

Jaki kabel do pomiarów akustycznych?

Zdjęcie złącza BNC męskiego i żeńskiego
Od pewnego czasu męczyło mnie jedno pytanie. Pewnie większość ludzi nawet nie zwraca na to uwagi :) W urządzeniach pomiarowych jakie posiadamy w Laboratorium Akustyki Technicznej AGH używamy do mikrofonów kabli koncentrycznych o impedancji falowej 50 Ohm z wtykami BNC. Tak się u nas przyjęło, że do celów pomiarowych używamy tych kabli. Standardem w audio-video (np. kable antenowe) to 75 Ohm. I teraz pytanie - czy użycie kabla 50 a 75 Ohm "robi" to nam jakąś różnicę i o co dokładnie chodzi?
Na pierwszy rzut oka kable nie różnią się niczym. Oznaczenie kabli tych to RG58 oraz RG59 (50 i 75 Ohm odpowiednio). Jedyna różnica to właśnie ta impedancja falowa.

Ostatnio troszkę poczytałem i wreszcie coś wiem. 

Kable 75 Ohm używamy przy przesyłaniu sygnałów o częstotliwości do 2 GHz, natomiast 50 Ohm przy przesyłaniu sygnałów do 4 GHz. Jak widać, przy pomiarach akustycznych nie powinno nam robić różnicy jakiego kabla użyjemy (w obu przypadkach używając złącza BNC). 

Wtyk i gniazdo RP-TNC w routerze
Przy okazji dowiedziałem się, że używając kabla RG58 (50 Ohm) i wtyku TNC (taki jak BNC tylko połączenie jest za pomocą gwintu) jest dobre do przesyłania sygnałów do 11 GHz. Dlatego też takie wtyki używa się np w routerach WiFi *. ( *oj... właśnie zauważyłem, że zamówiłem sobie złe wtyczki do routera. Na zdjęciu obok są pokazane złącza. Wyglądają identycznie jak TNC, ale inaczej mają nakrętkę i nazywają się RP-TNC).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz