poniedziałek, 11 listopada 2013

Wizyta w zakładzie akustyki ITB w Warszawie

No i ponownie miałem możliwość odwiedzenia kolejnego dużego laboratorium akustycznego. Tym razem pojechaliśmy na pomiary do Instytutu Techniki Budowlanej do Zakładu Akustyki. Zakład ten posiada cały kompleks komór pogłosowych. Niektóre komory są pojedyncze a inne są połączone oknami pomiarowymi w poziomie lub pionie.

Zdjęcie obok przedstawia wielkie źródła wszechkierunkowe, które ITB podobno niedawno sobie stworzyło i obecnie trwają prace nad sprawdzeniem ich właściwości akustycznych.
Podczas wizyty
odwiedziłem prawdopodobnie wszystkie komory. Jak wspominałem niektóre były połączone oknem pomiarowym w pionie, co widać na zdjęciu obok. W takich komorach mierzy się izolacyjność akustyczną przegród budowlanych w ułożeniu jak dla stropu. Mierzy się tutaj izolacyjność od dźwięków powietrznych (czyli np. mowy) a także od dźwięków materiałowych (stukanie obcasów).

Inne komory połączone są oknem pomiarowym w którym montuje się przegrody, które pełnią funkcję ścian, czyli mamy dwie komory pogłosowe w poziomie obok siebie. W pomieszczeniach znajdują się urządzenia utrzymujące zadane warunki atmosferyczne (zapewne temperaturę i wilgotność) oraz dodatkowe ustroje pochłaniające, które zapewne wyrównują charakterystykę czasu pogłosu.

Oczywiście byliśmy też w największej komorze pogłosowej ITB w Warszawie. W niej zamontowane były dodatkowe rozpraszacze dźwięku oraz dwa stosunkowo niewielkie źródła dźwięku. Źródła pomimo swojej wielkości "dawały radę" :). Ściany był wyłożone odbijającymi płytkami. Szczerze mówiąc wygląd komory ITB jest lepszy niż naszej na AGH :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz