Kolejne nagrody! Tym razem JM Rektor - prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka nagrodził za prace organizacyjne.
Dyplom do cieszenia oczu obok :)
czwartek, 11 grudnia 2014
środa, 3 grudnia 2014
Szkolenie projektowe SSP i DSO
Miło mi poinformować, iż uczestniczyłem w szkoleniu projektowym organizowanym przez Honeywell dotyczącego:
- budowy i komponentów
- parametrów technicznych i zastosowanych urządzeń
- obliczeń i projektowania
Systemów Sygnalizacji Pożarowej Esser 8000 / IQ8Control / FlexES Control.
Ponadto na szkoleniu przedstawione zostały także rozwiązania dla Dźwiękowych Systemów Ostrzegawczy (DSO): Variodyn.
sobota, 22 listopada 2014
Znowu zła akustyka Stadionu Narodowego
fot. Nick Pickles/Getty Images |
Zespół Bombay Bicycle Club który był jedną z gwiazd podczas tegorocznego Orange Warsaw Festival, dołączył do grona niezadowolonych z akustyki Stadionu Narodowego.
"Zagrałem dźwięk, który docierał do mnie jakieś pięć sekund później"
Zapewne przez niezbyt dużą popularność zespołu podczas koncertu na stadionie nie było kompletu widzów co spowodowało, że jedynego materiału pochłaniającego dźwięk (widzów) nie było za wiele. Uboga akustyka nie jest poruszana po raz pierwszy. Zapewne nie ostatni. Po ostatnim artykule (który komentowałem tutaj) myślałem że ktoś zajmie się tematem poważniej. Zapewne się myliłem. źródło
Światełko w tunelu
Całe szczęście coraz częściej zwraca się uwagę na akustykę w obiektach tego typu. Między innymi częstochowska hala sportowa została akustycznie zaadoptowana. Oby było coraz więcej takich obiektów.
Jeśli ktoś by chciał, aby zmierzyć akustykę w jego wnętrzu albo pomóc w jego adaptowaniu, to zapraszam do skontaktowania się ze mną.
sobota, 8 listopada 2014
Praca dla akustyka w Poznaniu i Krakowie
Teatr Animacji w Poznaniu poszukuje akustyka!
Zainteresowani proszeni są o kontakt z kierownikiem technicznym: Zdzisławem Radkowskim, (61 622 7 333) lub z sekretariatem teatru.Teatr Mist pilnie poszukuje akustyka.
Praca na terenie Krakowa. Płatna. Zainteresowanych prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: teatr_mist@op.pl.Zapraszam do śledzenia tego bloga oraz polubienia strony na FB :)
poniedziałek, 3 listopada 2014
Prezentacja na seminarium Katedry Mechaniki i Wibroakustyki
W poprzedni poniedziałek wygłosiłem referat "Analiza uwarunkowań objętościowych przy pomiarze współczynnika pochłaniania ustrojów akustycznych w komorze pogłosowej" który przedstawia kolejny etap prac nad moim doktoratem.
Zachęcam do obejrzenia filmu na YT:
Zachęcam do obejrzenia filmu na YT:
czwartek, 23 października 2014
Adaptacja akustyczna Libiąskiego Centrum Kultury
Rozmieszczenie (nie wszystkich) zastosowanych materiałów akustycznych |
Miło mi poinformować, że zakończyłem swoje prace doradcze w zakresie akustyki Libiąskiego Centrum Kultury, który obecnie jest przebudowywany.
Co w usłudze
W ramach tego zlecenia zmierzono parametry akustyczne pomieszczenia przed przystąpieniem do prac remontowych oraz podano wytyczne akustyczne do projektu. Rozmieszczenie materiałów zostało dobrane w oparciu o model komputerowy CATT-Acoustic. W pomieszczeniu zastosowano specjalnie zaprojektowany ustrój akustyczny, który znajdzie się na suficie sali i sceny - mocno pochłaniający niskie częstotliwości.
Co zostało wykonane
Zmierzony czas pogłosu T30 w pasmach o szerokości jednej oktawy |
Podczas prac wymagane było, aby nie zepsuć akustyki wnętrza. Udało się dobrać materiały akustyczne tak, aby skrócić czas pogłosu (zwracał uwagę na to miejscowy realizator dźwięku, co było potwierdzone pomiarami akustycznymi i zadanymi funkcjami pomieszczenia - sala kinowa i pomieszczenie do przedstawień z towarzyszeniem systemu nagłośnieniowego).
Projektowany czas pogłosu T30 wraz z rękawem tolerancji |
Ponadto projektowany czas pogłosu jest także bardziej równomierny w ocenianym zakresie częstotliwości, z nieznacznym podbiciem niskich częstotliwości, co jest pożądane dla brzmienia muzyki.
Zrozumiałość mowy, opisywana Wskaźnikiem Transmisji Mowy (STI) przyjmuje wartości >0,6, co odpowiada ocenie dobrej (bez użycia systemu elektroakustycznego).
Ponadto wydano wytyczne międzybranżowe, dla innych wykonawców.
Pozostałe, wybrane zlecenia znajdują się na stronie internetowej. Osoby zainteresowane współpracą zapraszam do kontaktu.
czwartek, 16 października 2014
Komora bezechowa i pogłosowa w Łodzi
Członkowie LAT i KN AA wraz z Dyrektorem ITC (w niebieskim polarze) |
Korzystając z naszej wizyty w Łodzi za sprawą pomiarów w Filharmonii Łódzkiej (o której już pisałem) udaliśmy się także do Instytutu Energetyki, Oddział Techniki Cieplnej ITC, który to posiada komorę bezechową oraz dwie komory pogłosowe.
Na miejscu zostaliśmy bardzo mile podjęci przez dyrektora dra inż. Jacka Karczewskiego.
Przybliżył on nam historię ośrodka, jego obecną strukturę oraz oprowadził po pomieszczeniach.
Warsztat |
Na wielką pochwałę zasługuje fakt, że Instytut posiada własny, spory, warsztat, w którym są w stanie wykonywać projektowane urządzenia.
Pomieszczenia pomiarowe
Niepozorny budynek, w którym znajdują się wszystkie komory |
Same pomieszczenia badawcze znajdują się w osobnym budynku. Wszystkie komory są połączone między sobą specjalnymi oknami pomiarowymi, a ponadto posiadają spore zaplecze. W laboratoriach wykonuje się pomiary m.in. wentylatorów (z którymi ostatnio walczyliśmy w LAT).
Zapraszam do obejrzenia filmów (na końcu wpisu) i zdjęć z wizyty.
Komora była klasycznej konstrukcji "pudełko w pudełku" |
Jeśli chcesz więcej takich informacji, zapraszam do śledzenia tego bloga, polubienia na FB oraz subskrypcji kanału na YouTube :) Jeżeli chcecie zaproponować jakieś ciekawe miejsce do obejrzenia lub po prostu podyskutować, to można mnie znaleźć w komentarzach na blogu, YT czy FB.
Wejście do komory bezechowej ITC |
Druga komora bezechowa, widać wylot (wlot) specjalnego kanału, obrotowy rozpraszacz i mikrofon na statywie obrotowym B&K |
czwartek, 9 października 2014
Akustyka Kraków Areny
W miniony piątek Laboratorium Akustyki Technicznej (naturalnie wraz Kołem Naukowym Akustyki Architektonicznej) odwiedziło Kraków Arenę w celu zmierzenia parametrów akustycznych sali treningowej. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie skorzystali z okazji i nie zrobili szybkiej dywersji i nie zmierzyli parametrów głównej hali.
Pomiary
Akustyka tego wnętrza, pomimo jego wielkości, zasługuje na pochwałę. Przy takiej objętości zmierzony czas pogłosu (poniżej 3 sekund dla pustej sali) jest na prawdę bardzo krótki, a należy pamiętać, że po wejściu ludzi ten czas jeszcze się zmniejszy.
Opinia
Co do akustyki sali, to jestem daleki od stwierdzeń, że akustyka tego wnętrza jest doskonała (jak to przedstawiają media na podstawie rzekomej opinii muzyków). Jest po prostu dobra, ale i tak słychać w niektórych miejscach echo (np na płycie słychać echo powstające pomiędzy dwoma wielkimi bramami po przeciwległych stronach boiska). Ciekawostką jest, że w pogłos w dużej sali jest mniejszy niż w sali treningowej :)
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, śledzenia tego bloga i polubienia fanpage'a.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, śledzenia tego bloga i polubienia fanpage'a.
Etykiety:
adaptacja akustyczna,
akustyka,
akustyka wnetrz,
akustyka wnętrz,
pomiary akustyczne,
pomieszczenia
Lokalizacja:
Stanisława Lema, Kraków, Polska
czwartek, 2 października 2014
Pomiary parametrów akustycznych Filharmonii Łódzkiej
Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej wraz z członkami Laboratorium Akustyki Technicznej pojechało do Łodzi, aby wykonać pomiary parametrów akustycznych dużej sali w Filharmonii Łódzkiej. Pomiary były zrobione przez i dla studentów, aby nauczyli się czegoś ciekawego, zobaczyli ciekawy obiekt.
Podczas pomiarów zmierzono dokładnie parametry akustyczne. Użyto dwunastu mikrofonów wszechkierunkowych, symulatora głowy i torsu, mikrofonu typu SoundField oraz dwunastościennego źródła wszechkierunkowego. Mikrofony były przestawiane co trzy miejsca, więc zrobiono dość gęstą siatkę punktów pomiarowych.
Podczas pomiarów, dzięki uprzejmości Dyrektora Naczelnego, Pana Tomasza Bębena mogliśmy posłuchać, pobawić się i zobaczyć od środka organy znajdujące się w tym pomieszczeniu! (Filmy wkrótce na moim kanale YT :) ).
Co więcej - mieliśmy możliwość regulacji ustrojów refleksyjnych znajdujących się nad sceną, łącznie z obniżeniem ich do poziomu sceny w celu sprawdzenia zadanych kątów.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, śledzenia tego bloga i Fanpage'a.
sobota, 27 września 2014
Noc Naukowców w komorze bezechowej
Pomimo tego, że Noc Naukowców w Laboratorium Akustyki Technicznej zakończyła się ponad 3h temu (i jakieś 130 km od miejsca skąd teraz piszę ;) ), to moje emocje związane z tym wydarzeniem jeszcze nie opadły!
Jestem niesamowicie zadowolony z dwóch powodów:
- Że jest tak wiele osób, które interesują się nie tylko "Trudnymi sprawami" ale także nauką i chcą poświęcić swój czas w piątek wieczorem, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego
- Że jest wiele osób, które za darmo dzielą się swoją wiedzą i w ciekawy sposób opowiadają o swojej pasji. (tak - ci którzy oprowadzają nie dostają ani grosza wynagrodzenia za poświęcony czas).
Mamy nadzieję (mówię to w imieniu wszystkich, którzy byli zaangażowani w oprowadzanie po LAT) że osobom, którym udało się dostać do naszego laboratorium, podobało się to co i w jaki sposób pokazywaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych oczekiwanie na wejście mogło być męczące czy irytujące, ale nie chcieliśmy robić wcześniejszych zapisów (jak robiły inne laboratoria).
Ja, jako skromny koordynator działań chciałbym tutaj podziękować serdecznie pozostałym pracownikom LAT oraz członkom Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej (Koło Naukowe AA - Hmmm... ;) ) Bez nich na pewno nie udałoby się pokazać tak wielu ciekawych zjawisk akustycznych, i na pewno nie bylibyśmy w stanie przyjąć tak dużej ilości gości. W sumie w przygotowanie i obsługę tych kilku godzin NN w LAT było zaangażowane około 20 osób!
Nadmienię tylko, że organizatorom NN deklarowaliśmy że będziemy wpuszczać max 15 osób co 20 minut. W praktyce wchodziło 30-40 zwiedzających co 10-15 minut, więc można łatwo policzyć jakie było zainteresowanie Laboratorium.
Co można było u nas w dużym skrócie zobaczyć?
- rezonatory ćwierćfalowe (element wspólny akustyki, helikoptera i słomek),
- fale stojące w pomieszczeniu (bezcenne jest oglądać kilkadziesiąt osób, chodzących po holu i słuchających gdzie jak słychać dźwięk),
- proste badanie audiometryczne (czyli ile i dlaczego słyszymy),
- dlaczego słyszymy różne częstotliwości inaczej,
- dźwięk jako zjawisko w powietrzu i w materiałach stałych (pozytywka),
- po co, dlaczego i jak robi się adaptacje akustyczne i modele komputerowe wnętrz,
- komora pogłosowa jako wielozadaniowe pomieszczenie badawcze (pomiary pochłaniania i rozproszenia dźwięku),
- pomieszczenia kontrolne LAT wraz z symulatorem głowy i torsu, symulatorem ust oraz modelem komory pogłosowej w skali,
- tuba Rubensa, czyli stanowisko do demonstracji fal stojących
- oraz oczywiście komora bezechowa
W poście zamieściłem też kilka zdjęć z tego wydarzenia :)
Ofiary - kilka osób straciło głos :)
Naturalnie, jeżeli interesują Ciebie ciekawostki z zakresu akustyki to zapraszam do śledzenia tego bloga i polubienia na FB.
środa, 17 września 2014
O Forum Acusticum + artykuły naukowe za darmo!
Od 8 do 12 września 2014 w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki miała miejsce międzynarodowa konferencja Forum Acusticum, organizowana co trzy lata, za każdym razem w innym kraju. W konferencji wzięło udział ponad 700 prelegentów z całego świata!
Na konferencji zjawiły się znane osobistości z każdej dziedziny akustyki. Należy tutaj wspomnieć, że podczas konferencji obrady odbywały się równolegle w 11 salach! Obrady były podzielone na 24 sesje regularne i 33 sesje strukturalne (kliknij aby zobaczyć spis). Niektóre z nich były dzielone na mniejsze podsekcje.
Do tego były sesje plenarne, m.in. prof. Trevor'a Cox'a (tego od rozproszenia, książki i najdłuższego czasu pogłosu), który opowiadał o osobliwościach akustyki w bardzo lekki i przyjemny sposób. Co więcej był on w Laboratorium Akustyki Technicznej, gdzie mogliśmy pochwalić się naszymi osiągnięciami i spostrzeżeniami na podstawie których najprawdopodobniej nawiążemy z nim współpracę. Jeżeli ktoś ma możliwość wysłuchać wykładu prof. Trevor'a Cox'a to gorąco polecam - bardzo miło się go słucha.
Jeżeli ktoś chce zapoznać się z programem, to tutaj znajdzie spis referatów a zgłoszone referaty tutaj. Myślę, że warto zapoznać się przynajmniej z niektórymi. Dostęp jest darmowy, ale nie wiadomo jak długo!
Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia. Na marginesie powiem, że akustyka na AGH nie odbiega swoim poziomem od światowych standardów!
Jeżeli interesują was ciekawostki, nowości i porady z dziedziny akustyki to zachęcam do polubienia FP na Facebook'u (i sugeruję zaznaczyć opcję "Otrzymuj powiadomienia" - nie spamuję za bardzo więc nie zapcha się wam skrzynka ;) ).
Trevor Cox o najdłuższym czasie pogłosu (niepoprawnie nazwanym przez Księgę Rekordów Guiness'a jako najdłuższe echo) |
Referat w sali 100 B2, gdzie na czas konferencji zamontowano system wsparcia akustyki, o którym już pisałem. |
Nawet przerwa kawowa nie była normalna - można było posłuchać nagrań ambisonicznych i poczuć się jak w lesie, pomimo przebywania w centrum Krakowa :) |
Cała armia przedstawicieli różnych systemów pomiarowych, oprogramowania, czy sprzętu pomiarowego. Od mikrofonów powierzchniowych po matryce sond natężeniowych. |
Moje foto z dwoma znakomitymi osobistościami: (już praktycznie) dr inż. Agatą Szeląg oraz prof. Magne Skålevik. |
czwartek, 4 września 2014
Pierwszy system wsparcia akustyki w Polsce!
Bardzo miło mi poinformować o pomyślnie zakończonej współpracy jako biegły akustyk podczas przeprowadzenia przetargu Zakup urządzeń i zainstalowanie nowoczesnego systemu wsparcia akustyki oraz systemu nagłośnienia frontalnego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej według projektu wykonawcy, Część II – Zaprojektowanie i wykonanie nowych instalacji nagłośnienia widowni i sceny w formie aktywnego systemu wsparcia akustyki oraz systemu nagłośnienia frontalnego.
Pierwszy raz w Polsce!
Z tego co mi wiadomo będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Kwota jaka zostanie przeznaczona na system to 3 376 350,00 PLN (źródło), dlatego ukłony w stronę zamawiającego, że kryterium przetargu nie było 100% cena (źródło: strona 14). Z tego powodu nie mogę doczekać się aż system będzie zamontowany i będzie można go posłuchać :)
Po co biegły akustyk?
Praca polegała na wsparciu komisji przetargowej w ocenie dostarczonych wyników symulacji i sporządzeniu na podstawie wymagań rankingu tych ofert. W drugim etapie prac oceniałem wyniki testów odsłuchowych próbek systemów dostarczonych, zamontowanych i skonfigurowanych przez oferentów.
Osobiście uważam że zleceniodawcy powinni częściej korzystać z usług akustyków do nadzorowania projektów, przetargów czy wykonawstwa. Na prawdę pozwala to czasem zaoszczędzić fundusze, pomimo dodatkowego wydatku na akustyka.
Zapraszam do śledzenia na FB i zapoznania z wybranymi realizacjami. W razie czego zachęcam do kontaktu.
czwartek, 7 sierpnia 2014
Stanowisko dla realizatora światła i dźwięku
Tym razem oferta pracy w teatrze T-ART we Wrocławiu (znalezione w czeluściach FB):
Polub nas na FB, odwiedź kanał YT.
Wrocławski Teatr Muzyczny T-ART rozpoczyna nabór na sezon teatralny 2014/2015
Poszukiwani kandydaci na stanowisko aktor/aktorka scen muzycznych oraz realizator światła i dźwięku.
Aplikacje na stanowisko AKTOR/AKTORKA:
- CV
- 2 zdjęcia (portret, sylwetka)
- demo wokalne dwóch dowolnych utworów
wymagania ze strony Teatru: wiek 23-32 lata, doświadczenie sceniczne oraz umiejętności wokalne i taneczne
Aplikacje na stanowisko REALIZATOR ŚWIATŁA i DŹWIĘKU:
- CV ze zdjęciem
- doświadczenie koncertowo-spektaklowe
Zgłoszenia prosimy wysyłać do 15 sierpnia 2014 r. na adres kontakt@t-art.eu
Dla wybranych kandydatów zostanie przeprowadzony casting.
Do 31 sierpnia 2014 r. w zwrotnym mailu Teatr poinformuje o dokładnym terminie castingu i jego szczegółach.
DO ZOBACZENIA !
Polub nas na FB, odwiedź kanał YT.
poniedziałek, 28 lipca 2014
Stanowisko: Specjalista ds. nagłośnienia i oświetlenia
Muzeum Historii Żydów Polskich poszukuje pracownika na stanowisko specjalisty ds. nagłośnienia i oświetlenia. Praca jest w Warszawie, umowa o pracę. CV należy wysyłać do 31. 07. 2014.
Podstawowe obowiązki:
Realizacja zadań związanych z nagłośnieniem, oświetleniem i projekcją materiałów filmowych w ramach wydarzeń programowych i komercyjnych prowadzonych w muzeum, w tym w szczególności:- obsługa sprzętu służącego do nagłośnienia, oświetlenia i projekcji materiałów filmowych
- odpowiedzialność za sprawność techniczną powierzonego mienia - stały monitoring stanu technicznego używanego sprzętu (ilościowy i jakościowy) oraz bieżąca konserwacja i natychmiastowe zgłaszanie usterek
- dpowiedzialności za powierzone mienie - udostępnianie oraz użytkowanie zgodnie z przyjętymi zasadami,
- zgłaszanie pomysłów związanych z poprawą efektywności i jakości pracy oraz ich wdrażanie,
- udział w innych przedsięwzięciach związanych z działalnością operacyjną Muzeum
Wymagania:
poniedziałek, 14 lipca 2014
Praca dla Specjalisty ds. Akustyki
Kolejne ogłoszenie. Tym razem, gdyby można by było pracować u nich na kontrakcie to bym chętnie się zatrudnił :) Praca dla Specjalisty ds. Akustyki w firmie zajmującej się produkcją mebli. Byłem u nich w fabrykach i mogę potwierdzić, że firma bardzo prężnie się rozwija i myślę, że warto aby spróbować się do nich dostać.
Szczegóły w tym pliku.
Tym razem też zaproszę do polubienia na Facebook'u i śledzenia tego bloga aby nie przegapić innych ofert o pracę czy ciekawostek związanych z akustyką :)
Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia filmów na moim kanale YT. Myślę, że niedługo wreszcie wsadzę film i wyniki z porównania mikrofonów pomiarowych :)
Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia filmów na moim kanale YT. Myślę, że niedługo wreszcie wsadzę film i wyniki z porównania mikrofonów pomiarowych :)
czwartek, 10 lipca 2014
Akustyka Biura Obsługi Interesanta
Adaptacja akustyczna wnętrza
Śpieszę z informacją że niedawno zakończyłem prace nad opracowaniem wytycznych akustycznych w celu zmniejszenia czasu pogłosu w Biurze Obsługi Interesanta.
Co w usłudze?
W skład usługi weszły pomiary parametrów akustycznych stanu obecnego. Następnie, w oparciu o ustalenia z użytkownikiem i architektem, opracowano koncepcję adaptacji akustycznej, którą przeanalizowano w specjalistycznym oprogramowaniu CATT-Acoustic.
Efekt zastosowanej adaptacji akustycznej
Wyniki, pomimo bardzo dużych ograniczeń w możliwościach stosowania materiałów dźwiękochłonnych, są zadowalające (np. dla częstotliwości 1000 Hz czas pogłosu uległ skróceniu z 2,58 sekundy do 1,29 sekundy!).
Pozostałe realizacje. Zapraszam do kontaktu.
Etykiety:
adaptacja akustyczna,
akustyka,
akustyka wnetrz,
akustyka wnętrz,
pomiary,
pomiary akustyczne,
realizacje
Lokalizacja:
świętokrzyskie, Polska
sobota, 5 lipca 2014
Praca w teatrze i filmie
Ostatnio nie mam czasu zająć się pisaniem jakiś postów na blogu. Całe szczęście okazuje się że jest spory ruch w branży i sporo pracodawców szuka akustyków, więc mam o czym pisać :) .
Poniżej kolejne dwie oferty:
piątek, 27 czerwca 2014
Oferty pracy w branży audio
Firma MBS poszukuje specjalistów w następujących dziedzinach:
- handlowiec ds sprzętu studyjnego audio.
- handlowiec ds systemów nagłośnieniowych.
- projektant systemów elektroakustycznych.
- instalator systemów elektroakustycznych.
wtorek, 17 czerwca 2014
Dwie oferty pracy dla nagłośnieniowca
Znalazłem w internecie kolejne dwie oferty pracy dla akustyków ("nagłośnieniowców").
Teatr Baza poszukuje (źródło):
Teatr Baza poszukuje (źródło):
niedziela, 15 czerwca 2014
Pomiary akustyczne świetlówek i ekranów biurowych
Zapewne dobrze wiecie, że w komorze bezechowej AGH w Krakowie można zmierzyć moc akustyczną urządzeń. Ostatnio brałem udział w takich pomiarach, na tapecie były oprawy oświetleniowe. Obecne urządzenia bywają tak ciche, że pomimo posiadania poziomu ciśnienia akustycznego tła w komorze na poziomie -2dB(A), ciężko jest zmierzyć ich hałas. Dzięki posiadaniu niskoszumnego systemu mikrofonowego firmy GRAS i systemu pomiarowego PULSE firmy B&K możemy zmierzyć hałas na prawdę cichych urządzeń.
Kolejnym pomiarem w którym uczestniczyłem to pomiar skuteczności ekranu biurowego. Myślę że wiele osób pracujących w biurach typu open space bardzo by chciało mieć ciszę u siebie i właśnie takie ekrany mają w tym pomagać. Zmierzyliśmy ostatnio wiele różnych kombinacji i widzę spory wzrost zainteresowaniem tymi pomiarami.
Można chyba stwierdzić, że świadomość społeczeństwa rośnie :)
piątek, 6 czerwca 2014
Adaptacja akustyczna Domu Kultury
No to zaczynamy pracę nad wytycznymi akustycznymi do projektu remontu kolejnego domu kultury. Serce rośnie, że coś dobrego dzieje się w naszym otoczeniu :)
We wnętrzu ma być kino i teatr (raczej skrajne różne wymagania), ale jest spora szansa, że uda się to uzyskać, ponieważ przedstawienia odbywają się głównie przy udziale systemu nagłośnieniowego.
Pomiary parametrów akustycznych stanu zastanego zrobione - czas pogłosu jest na poziomie 1 sekundy. Czas pogłosu dla teatru o tej kubaturze jest OK, ale niestety ma "dziurę" w zakresie 500 - 1000 Hz, ale nie wybiegającą poza dopuszczalne odchylenia. Dlatego też wnętrze, pomimo swojego nie najlepszego już wyglądu, oceniane jest przez artystów jako dobre pod względem akustyki.
Jeśli ktoś chce wykonać pomiary lub potrzebuje pomocy przy adaptacji akustycznej to zapraszam do kontaktu.
Zachęcam także do śledzenia na FB :)
Jeśli ktoś chce wykonać pomiary lub potrzebuje pomocy przy adaptacji akustycznej to zapraszam do kontaktu.
Zachęcam także do śledzenia na FB :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)