sobota, 21 grudnia 2013

Świąteczny hałas :)

W jednym z centrów handlowych orkiestra składająca się z młodych wykonawców dawała pokaz swoich umiejętności grając koncert utworów świątecznych. Celem tego przedstawienia było zebranie datków na cele charytatywne. 

Koncert był przewidziany na 3 godziny, jednak już po pierwszej godzinie go zakończono, ze względu na skargi dotyczące hałasu! Jak widać, nie wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera :) Więcej można przeczytać na stronie The Guardian.

Przy okazji tego świątecznego niusa chciałem wszystkim złożyć życzenia spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Spędzenia ich w zacisznym domowym gronie, przy dźwięku ulubionych kolęd, wysłuchanych na zacnym sprzęcie w dobrze zaadoptowanych pomieszczeniach i doborowym towarzystwie :) 
Do tego wystrzałowego, (impulsowego ;) ) Sylwestra z wyśmienitą zabawą na domówkach w mieszkaniach z wysoką izolacyjnością akustyczną przegród, lub w klubie odpowiednio przygotowanym do takich zabaw :)

środa, 18 grudnia 2013

Ponownie praca dla zapalonego akustyka

Niedawno, przez jeden z portali społecznościowych skontaktowała się ze mną osoba rekrutująca pracowników dla firmy Dolby Polska. Pomimo tego, że Dolby znam (jak zapewne większość z Was) i chętnie bym u nich pracował, to jednak nie widzi mi się przeprowadzać do Wrocławia, gdzie mają siedzibę.


Dlatego też chcę Was poinformować o poszukiwaniu kandydatów na pracownika, szczegóły dostępne pod adresami:

wtorek, 10 grudnia 2013

Wytyczne akustyczne do projektu architektonicznego dla auli

Model komputerowy do akustyki wnętrz
Bardzo miło mi poinformować o kolejnym zleceniu jakie zrealizowałem. Było to opracowanie wytycznych akustycznych do projektu architektonicznego dla auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
Opracowanie zostało zrealizowane we współpracy z drem hab. inż. Tadeuszem Kamisińskim. Widok modelu komputerowego na obrazku obok. Tę i pozostałe realizację znajdziecie na stronie firmowej. Co do samego zlecenia to muszę przyznać, że jeszcze mi się nie zdarzyło, aby zlecający tak szybko zapłacił za FV :).

wtorek, 3 grudnia 2013

Składanie wszystkiego razem

Nareszcie udało mi się skompletować sprzęty i teraz składam wszystko do kupy. Jeszcze nie piszę do czego to, ale tutaj użyte będą karta dźwiękowa i monitor o jakich pisałem :) A obok to zdjęcie z frontu walki (grunt to zrobić wokół siebie bałagan ;) ).

wtorek, 26 listopada 2013

Jaki kabel do pomiarów akustycznych?

Zdjęcie złącza BNC męskiego i żeńskiego
Od pewnego czasu męczyło mnie jedno pytanie. Pewnie większość ludzi nawet nie zwraca na to uwagi :) W urządzeniach pomiarowych jakie posiadamy w Laboratorium Akustyki Technicznej AGH używamy do mikrofonów kabli koncentrycznych o impedancji falowej 50 Ohm z wtykami BNC. Tak się u nas przyjęło, że do celów pomiarowych używamy tych kabli. Standardem w audio-video (np. kable antenowe) to 75 Ohm. I teraz pytanie - czy użycie kabla 50 a 75 Ohm "robi" to nam jakąś różnicę i o co dokładnie chodzi?

wtorek, 19 listopada 2013

Studio nagrań Politechniki Wrocławskiej

Zdjęcie okna do reżyserni studia nagrań Politechniki Wrocławskiej
Tym razem udało mi się obejrzeć studio nagrań, którym dysponuje Politechnika Wrocławska. Kolorystyka studia nagrań może mi nie przypadła do gustu, ale widać, że coś się tam dzieje. 
Trafiliśmy akurat na zajęcia studentów. Prowadzone są one w przyjemnych, kilkuosobowych grupach, co pozwala każdemu chociaż trochę posiedzieć za stołem. 

Reżyserka nie jest przetłumiona. Na tylnej ścianie jest spory 

poniedziałek, 11 listopada 2013

Wizyta w zakładzie akustyki ITB w Warszawie

No i ponownie miałem możliwość odwiedzenia kolejnego dużego laboratorium akustycznego. Tym razem pojechaliśmy na pomiary do Instytutu Techniki Budowlanej do Zakładu Akustyki. Zakład ten posiada cały kompleks komór pogłosowych. Niektóre komory są pojedyncze a inne są połączone oknami pomiarowymi w poziomie lub pionie.

Zdjęcie obok przedstawia wielkie źródła wszechkierunkowe, które ITB podobno niedawno sobie stworzyło i obecnie trwają prace nad sprawdzeniem ich właściwości akustycznych.

czwartek, 7 listopada 2013

Praca dla Akustyka na st. Kryminalistyka

Do Laboratorium Akustyki Technicznej AGH przyszło pismo z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna z informacją o wakacie w Pracowni Analizy Mowy. Oferta jest na stanowisko Kryminalistyka (inżynier) a pełen etat. W obowiązkach aplikanta będzie m.in.:

poniedziałek, 4 listopada 2013

Akustyka na dworcu PKP Katowice - nagranie


31 października miałem niestety nieprzyjemność korzystania z komunikacji zbiorowej. Wyruszałem z nowego dworca PKP Katowice. Jako że przyszedłem na dworzec trochę wcześniej, a pociąg się spóźnił to miałem okazję pooglądać i posłuchać jak wygląda i brzmi nowy dworzec PKP. Budynek dworca i perony mi osobiście się bardzo podobały. Jest schludnie i czysto, a koncepcja architektoniczna jest super. Na prawdę jest ten dworzec ładny. Niestety jak chodzi o akustykę to już nie jest tak pięknie... 

poniedziałek, 28 października 2013

Wizyta w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Wnętrze Europejskiego Centrum Muzyki K. Pendereckiego
Dzięki uprzejmości firmy FPGS oraz mojego dobrego kolegi Krzysztofa Brawaty udało mi się zwiedzić Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Sala, moim zdaniem, wykonana w sposób klasyczny, bez widocznych "wodotrysków", co według mnie bardzo ładnie podkreśla dostojność wnętrza. Widać dbałość o szczegóły i jakość materiałów. Pomimo grzecznego wyglądu wnętrze skrywa wiele nowoczesnych rozwiązań.

czwartek, 24 października 2013

Artykuł w prasie o teatrze, gdzie robiliśmy akustykę :)

Pomiary parametrów akustycznych dużej sali Teatru Capitol we Wrocławiu
W bieżącym wydaniu Świata architektury można przeczytać artykuł o modernizacji Teatru Capitol we Wrocławiu, w którym dr hab. inż. Tadeusz Kamisiński nadzorował zagadnienia związane z akustyką. Nieskromnie mogę się pochwalić, że odrobinkę się do tego przyczyniłem, głównie z pomiarami parametrów akustycznych w których brałem udział. Dla zainteresowanych, cały bieżący numer Świata architektury można znaleźć na stronie internetowej.

poniedziałek, 21 października 2013

Hałas podnosi ryzyko zawałów i udarów

Za artykułem PAP, według badań Brytyjskich i Amerykańskich naukowców hałas generowany przez startujące i lądujące samoloty podnosi ryzyko zawałów i udarów wśród ludności zamieszkujących okolice. Autorzy wskazują na brak konkretnych informacji na temat powiązania hałasu z podniesioną zachorowalnością. Możliwe, że jest to w wyniku m.in. podnoszenia ciśnienia tętniczego.

Co najważniejsze badania bazowały na pomiarach z początku XXI wieku, a teraz jest więcej operacji start/lądowanie, ale przez bardziej rygorystyczne normy ten hałas powinien być mniejszy. Najlepsze jednak jest to, że choroby wywołane hałasem mają mniejszy skutek niż te, które wywołane są paleniem, złą dietą czy brakiem ruchu.

poniedziałek, 14 października 2013

NI myRIO - FPGA, DSP i inne dla studentów

Dziś w Katedrze odbył się pokaz National Instruments pokazujący możliwości nowej zabawki od nich. Była to karta NI myRIO. Jest to świetne urządzenie posiadające na pokładzie m.in. FPGA ale jest to tak zaprojektowane, aby bardzo łatwo można było nauczyć się obsługi tej platformy. Możliwości tego są niesamowite. Nie trzeba od razu "grzebać" w FPGA - można po prostu robić proste aplikacje, a ze wsparciem ze strony NI (zawierającym nawet filmy instruktażowe na YT) to sama przyjemność. Karta przychodzi z predefiniowanymi wejściami/wyjściami, które można sobie później dowolnie zmieniać. Cena takiego urządzonka ma oscylować

czwartek, 10 października 2013

Konferencja o ekranach akustycznych

Niestety z pewną przykrością informuję, że I Seminarium OCHRONA ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM przeszło już do historii. Zgromadziło ono ponad 100 osób związanych z ekranami. Byli to zarówno naukowcy, producenci jak i przedstawiciele administracji. Ogólnie można powiedzieć, że konferencja należała do udanych, program był na wysokim i ciekawym poziomie. 
Należy tutaj zwrócić uwagę, że ogólnie większość osób podzielała opinię, że podniesienie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (jakie niedawno miało miejsce) było złym posunięciem i na pewno nie zapobiegnie stawianiu nowych ekranów w głupich miejscach. Zamiast obniżać wymagania powinno zacząć się myśleć, gdzie te ekrany powinny być stawiane i gdzie one będą miały sens!

sobota, 28 września 2013

Walka z hałasem w mieszkaniu

Post powstał w odpowiedzi na artykuł z GW, który można przeczytać tutaj.

Oto kilka zagadnień, które nasuwają mi się po przeczytaniu tego artykułu (kliknij w link poniżej):

1. Najśmieszniejsze jest dla mnie wsadzanie materiałów dźwiękochłonnych do komory transformatora, aby "pomóc" sąsiadce (wspomniany w artykule materiał stosowany w studiach nagrań). Takie działanie sąsiadce nie pomogą, ponieważ one nie zwiększają dźwiękoizolacyjności. Co najwyżej

poniedziałek, 23 września 2013

Seminarium o ekranach akustycznych w środowisku

Bardzo miło mi poinformować, że jestem członkiem komitetu organizacyjnego Seminarium Ochrony Środowiska przed Hałasem. Pierwsza jego edycja będzie dotyczyć Ekranów akustycznych.

Na seminarium przybędą przedstawiciele przemysłu, naukowców jak i ministerstw. Szczegóły wraz z harmonogramem obrad można znaleźć na stronie seminarium. Zapraszamy także do zapisania się do wydarzenia na Facebook'u.

poniedziałek, 16 września 2013

Adaptacja akustyczna domu kultury w Woźnikach

Bardzo miło mi jest poinformować o kolejnej realizacji. Tym razem opracowałem wytyczne akustyczne do projektu architektonicznego dla Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach pod Częstochową. 

Dla tego wnętrza wykonane został pomiary przed wykonaniem adaptacji (stanu zastanego) a następnie opracowano model komputerowy, który na podstawie zaleceń z literatury został wzbogacony o odpowiednią adaptację akustyczną.

środa, 11 września 2013

OSA 2013

Bardzo miło mi poinformować, że w dniu dzisiejszym wygłosiłem referat na temat "Współczynnik pochłaniania dźwięku w funkcji czynnej objętości pomiarowej" (ang.: "The sound absorption coefficient as a function of the active measurement volume") którego autorami są Marcin ZASTAWNIK, Tadeusz KAMISIŃSKI, Adam PILCH, Artur FLACH na 60 jubileuszowym Otwartym Semiarium z Akustyki.

Dla zainteresowanych poniżej zamieszczam streszczenie:

poniedziałek, 9 września 2013

Lewitacja i dewastacja akustyczna


Świetne wideo na YT na temat dźwięku - co ciekawego z nim można robić. Można za pomocą dźwięku rozbijać kieliszki, ale także dzięki niemu mogą lewitować niewielkie obiekty! Najnowsze prace naukowców pozwalają także poruszać tymi lewitującymi obiektami :)
Zapraszam do oglądania:

czwartek, 5 września 2013

Nowe kliny w komorze bezechowej AGH

Kliny akustyczne w komorze bezechowej AGH
W dużej komorze bezechowej AGH w Krakowie trwa kapitalny remont. Obecnie sukcesywnie są dostarczane kliny i montowane na ścianach. Nie było opcji, aby przywieźć wszystkie, ponieważ byłoby ich tak dużo, że byśmy musieli wyłączyć dwa budynki z użytkowania. Ta ilość klinów, która jest zamontowana i przedstawiona na zdjęciu to była zawartość jednego pełnego tira. W razie pytań zapraszam do komentowania :)

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Kiedy i gdzie potrzebne jest DSO

© Superbass / CC-BY-SA-3.0
(via Wikimedia Commons)
O wymaganiach traktuje paragraf 29. 1. a w nim możemy przeczytać, że taki system ma być zamontowany w:

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Kolejna wizyta w remontowanej komorze bezechowej

Ponowna wizyta w komorze bezechowej KMiW AGH w Krakowie i kolejne wieści z remontu.
Została zdemontowana siatka po której się chodziło. Został całkowicie zdemontowany manipulator wraz z konstrukcją wsporczą pod siatką. Wszystkie kliny wyciągnięte.
Teraz komora przypomina bardziej komorę pogłosową niż bezechową :)



poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Czy adaptacja akustyczna musi być brzydka?

Źródło Ecophone.com: Wall Panel™ C
Przy okazji niedawnego zapytania ofertowego na wykonanie adaptacji akustycznej dla sal konferencyjnych zostałem zapytany, czy da się zrobić adaptację akustyczną, która nie zepsuje wyglądu wnętrza.
Odpowiedziałem na to pytanie, ale myślę, że wszyscy powinni poznać odpowiedź na to pytanie.
Adaptacja akustyczna nie musi być brzydka. Co więcej - nie musi być jej w ogóle widać. Wielu producentów w swojej ofercie ma materiał akustyczne z ukrytymi krawędziami (np Ecophone), które na powierzchni materiału robią tylko delikatny zarys poszczególnych elementów. Jeśli i to mało, to można zastosować specjalne natryskowe tynki akustyczne, które w niektórych wykonaniach wyglądają zupełnie jak zwykła ściana. Oczywiście takowe materiały mają swoje charakterystyki pochłaniania dźwięku, więc niestety nie zawsze wszystkie możemy stosować. Pomimo tego, że materiał będzie wyglądał tak samo, to może w zupełnie inny sposób pochłaniać m.in. dlatego, że będzie zamontowany na innym dystansie od ściany.
Co więcej - adaptacją akustyczną możemy także upiększyć pomieszczenie. Przy współpracy z dekoratorami czy architektami wnętrz można uzyskać na prawdę zaskakujące efekty (oczywiście pozytywnie :) ), podkreślając np charakter pomieszczenia.
Niskobudżetowa adaptacja sali tyfloakustycznejAdaptacja może spełniać także zadanie funkcjonalne - np Ecophone Wall Panell Texona może być z powodzeniem używany jako tablica korkowa (sami jej tak używamy na uczelni :) ).
Oczywiście odpowiednia adaptacja, czasem bardzo fikuśna może być droga, więc należy ją dobrze przemyśleć, żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Wybrane realizacje można znaleźć na stronie firmowej. Np sala tyfloakustyczna, której zdjęcie można zobaczyć obok.

czwartek, 1 sierpnia 2013

Początek kolejnego etapu remontu komory bezechowej AGH


Końcem zeszłego roku pod dużą komorą bezechową Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie wymieniono wibroizolację, czyli te elementy, na których ponad 450 ton komory się utrzymywało od lat siedemdziesiątych. Cała operacja trwała 3 dni i całkowicie się udała! 24. sierpnia 2013 rozpoczął się kolejny, kluczowy etap remontu komory

wtorek, 30 lipca 2013

Bezpieczeństwo na estradzie


Widoczny po lewej stronie animowany gif pokazuje, że to co czasem wydaje się być śmieszne w niektórych rider'ach technicznych zespołów może być całkiem poważne. Ile to raz się zdarzyło, że grało się na scenach, które dosłownie był zbite z jakiś desek... Szkoda, że tak oczywiste wymagania, jak te o odpowiedniej nośności i stabilności sceny są potrzebne w takich czasach... 

poniedziałek, 15 lipca 2013

Pomiary akustyczne w Teatrze Capitol we Wrocławiu

Duża sala Teatru Muzycznego Capitol po remoncie, podczas badań akustycznych
Końcem minionego miesiąca byłem członkiem zespołu, który wykonał kompleksowe badania akustyczne w Teatrze Capitol we Wrocławiu. Pomiary były kolejnym etapem nadzoru akustycznego nad tą realizacją, realizowanego przez dr hab. inż. Tadeusza Kamisińskiego. 

W obiekcie zaprojektowano wiele sal, których główną funkcją jest produkcja i

poniedziałek, 8 lipca 2013

Płonie AGH!!

Za rmf 24:
Płonie dach budynku Akademii Górniczo-Hutniczej przy Alei Mickiewicza w Krakowie. Pożar gasi siedem zastępów straży pożarnej.

Jedyny budynek AGH przy al. Mickiewicza jest to główny budynek A0, trochę w głębi jest C1  - mam nadzieje, że nasza "Czekoladka jest nieruszona".
Mam nadzieje, że to nic poważnego!

Widok na żywo z holu głównego budynku AGH, którego dach się pali można zobaczyć pod adresem:
http://live.uci.agh.edu.pl/view/A0.html

EDIT:
Całe szczęście sprawa raczej nie była poważna. "czekoladce" z komorą bezechową i pogłosową nic się nie stało :)

Gdzie jest potrzebna adaptacja akustyczna?

Adaptacja akustyczna, czyli odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych wnętrza oraz ich rozmieszczenie, ma duży wpływ na subiektywną ocenę wnętrza. Pomieszczenia, gdzie nie ma odpowiedniej akustyki, są często uznawane za nieprzyjemne, obniżając ogólną ocenę inwestycji.

Adaptacja akustyczna jest wymagana przez prawo (Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 marca 2009) w budynkach użyteczności publicznej, w miejscach gdzie

poniedziałek, 1 lipca 2013

Silnik rendera dźwięku dla gier

Konsorcjum AGH i prywatnej firmy pracuje w ramach projektu Innotch nad opracowaniem hybrydowego rendera obrazu i dźwięku. W skrócie ma to służyć do tworzenia bardziej rzeczywistych efektów dźwiękowych, które na żywo będą tworzone wraz ze zmieniającym się otoczeniem. O szczegółach projektu można posłuchać na zamieszczonym obok filmie.

piątek, 28 czerwca 2013

XV Międzynarodowe Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku

Dziś mija już drugi dzień Międzynarodowego Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku, w którego komitecie organizacyjnym mam zaszczyt zasiadać. 

Kto nie był na sympozjum niech żałuje patrząc na to, co go ominęło. Na spotkaniach można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat psychoakustyki, akustyki mowy, czy reżyserii dźwięku, poznać wielu ciekawych ludzi oraz nawiązać ciekawe kontakty.

czwartek, 27 czerwca 2013

Z wizytą we wrocławskiej komorze bezechowej

Wnętrze komory bezechowej Politechniki Wrocławskiej
W miniony wtorek odwiedziliśmy Katedrę Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Katedra ta posiada niewielką komorę bezechową, którą mieliśmy przyjemność obejrzeć. Wnętrze komory ma wysokość około dwóch metrów, wymiary poziome to ok 3 x 3 metry. Przy komorze znajduje się pomieszczenie techniczne w którym znajduje się aparatura służąca do obsługi badań prowadzonych w komorze. Sprzęt nie jest najnowszy, ale jest doskonałej klasy i pozwala prowadzić badania na wysokim poziomie.


poniedziałek, 24 czerwca 2013

Kolejny zakup do (jeszcze) tajemniczego projektu

Makro na potencjometry karty M-Audio Fast Track Ultra 8R
W minionym tygodniu zakupiłem kolejny element układanki do mojego projektu. Tym razem jest to karta dźwiękowa M-Audio Fast Track Ultra 8R. Jest to interfejs posiadający osiem wejść i osiem wyjść analogowych z możliwością montażu w standardzie rack 19". Każde wejście wyposażone jest w zasilanie Phantom 48V, wzmacniacz mikrofonowy z regulatorem Gain oraz tłumik 20dB. Jest to solidnie wykonana karta - myślę, że będzie długo służyła :)

Poniżej zdjęcia podczas kalibrowania karty do użycia z profesjonalnym programem do pomiarów akustyki wnętrz EASERA oraz więcej zdjęć karty.

piątek, 21 czerwca 2013

Model komputerowy Filharmonii w Toruniu

Obok prezentuję zrzut ekranu z modelu komputerowego sali Filharmonii w Toruniu stworzonego w programie CATT-Acoustic.
Model komputerowy został wykonany celem dostrojenia planowanej akustyki w tym wnętrzu. Trzeba powiedzieć, że model ten nie był w żaden sposób projektem typowym - zamysłem architekta było takie ukształtowanie wnętrza, aby wyglądało na wydrążone w skale. Zapewne efekt wizualny zostanie osiągnięty, jednak spowodowało to wiele problemów przy tworzeniu modelu komputerowego, który nie może być przepełniony detalami. Dlatego też w tym modelu przyjęto pewne uproszczenia, które nie mają wpływu na zbieżność modelu z pomiarami.
Pozostałe realizacje można znaleźć na mojej stronie firmowej.

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Kolejna publikacja naukowa

We współpracy z moimi współpracownikami z Laboratorium Akustyki Technicznej AGH mgr inż. Adamem Pilchem oraz dr hab. Tadeuszem Kamisińskim opublikowaliśmy kolejny artykuł naukowy zatytułowany "Comparison of Pressure and Intensity Methods in Evaluating the Directional Diffusion Coefficient". Artykuł porównuje dwie metody pomiarów współczynnika rozproszenia mierzonego w komorze bezechowej. Podaje wady i zalety obu metod. Z artykułem można się zaznajomić na stronie wydawcy. Zapraszam do lektury!


piątek, 14 czerwca 2013

Przyjęcie do Polskiego Towarzystwa Akustycznego

Kolejna zacna wiadomość! Zostałem przyjęty w poczet członków Polskiego Towarzystwa Akustycznego
Polskie Towarzystwo Akustyczne (PTA) jest stowarzyszeniem osób zajmujących się dziedziną akustyki. Stowarzyszenie składa się z siedmiu Oddziałów, m.in. z oddziału Krakowskiego.
Zadaniem PTA jest:
  • rozwijanie akustyki z uwzględnieniem jej działów i dziedzin pokrewnych,
  • łączność naukowa z osobami pracującymi twórczo w dziedzinie akustyki i dziedzinach pogranicznych,
  • popularyzowanie akustyki ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin ważnych dla nauki, kultury społeczeństwa, gospodarki narodowej i ochrony środowiska,
  • prowadzenie działalności gospodarczej.
Członkostwo w tym Towarzystwie na pewno spowoduje dalszy szybki rozwój mojego doświadczenia.

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Sonoluminescencja - czyli jak dźwięk zamienić w światło


Czy wiecie, że dźwięk może generować światło?! Niewielkie morskie skorupiaki "strzelając" szczypcami generują duży impuls akustyczny, który obezwładnia ich ofiary, a na dodatek generuje niewielką ilość światła.

Zjawisko generowania światła za pomocą dźwięku nie jest do końca poznane, pomimo tego, że urządzenia do sonoluminescencji można normalnie kupić (lub zrobić).
Problem świetnie opisany jest przez jednego ze znanych popularyzatorów nauki na YT. Poniżej znajduje się wspomniany film (po angielsku).

środa, 22 maja 2013

Trochę popularyzatorstwa

Końcówka minionego tygodnia owocowała kilkoma wydarzeniami popularyzatorskimi.
Najpierw prezentacja na seminarium w Warszawie o którym pisałem wcześniej, a które można obejrzeć tutaj. Kolejnym wydarzeniem był Festiwal Nauki, gdzie członkowie Koła Naukowego Wibroakustyki Budowli z niewielką moją pomocą przedstawiali działalność Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć poniżej.

wtorek, 21 maja 2013

Nowa strona firmowa



Bardzo miło mi poinformować, że nareszcie udało się opublikować stronę firmową, dla zainteresowanych tym co już zrobiłem, jakie usługi mam w ofercie zapraszam na stronę www.propersound.pl.

czwartek, 16 maja 2013

Udział w Seminarium Naukowym z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego

Już prawie zapomniałem zaprosić na jutrzejsze Otwarte Seminarium Naukowe z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Będę tam przedstawiał prezentację zatytułowaną "Wkład fundacji BOINC Polska w popularyzowanie i rozwój nauki". Seminarium rozpoczyna się o godzinie 15:00 i odbędzie się w Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki przy ulicy Lewartowskiego 17. Kilka osób z BOINC@Poland wykazało chęć uczestnictwa w spotkaniu, więc na pewno będzie wesoło :)

wtorek, 14 maja 2013

Nowy projekt

Rozpoczynam prace nad swoim niewielkim projektem. Jego szczegóły będę ujawniał wraz z kolejnymi postami i kolejnym sprzętem który będę przedstawiał :)

Na początek takie oto urządzenie. 
Szukając taniego monitora, który można by zmodyfikować i wsadzić w obudowę pasującą do standardowego rack'a 19" ...

niedziela, 12 maja 2013

Po finale drugiej polskiej edycji FameLab



To już. Znamy zwycięzców drugiej polskiej edycji konkrusu FameLab. Został nim Marcin Stolarski. Osobiście też na niego stawiałem. Jego porywająca prezentacja o biednych tranzystorkach...

piątek, 10 maja 2013

Polski finał FameLab 2013

Już jutro w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się finał drugiej polskiej edycji konkursu FameLab. Jako że dostałem zaproszenie to z wielką chęcią wybieram się posłuchać pasjonatów jak mówią o nauce. Niewykluczone że uda się nawiązać jakieś ciekawe współprace. Będzie fajnie powspominać moje 5 minut jako laureat drugiego miejsca :)

czwartek, 25 kwietnia 2013

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem



W dniu dzisiejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Ma on za zadanie uświadomić społeczeństwo o realnym zagrożeniu z otaczającego nas hałasu. 

Pamiętajmy o tym, że hałasem szkodliwym możemy nazwać dźwięki o poziomie powyżej 65 dB, a przejazd pojazdu ciężarowego to już 85 dB! Nie wspominając o młocie pneumatycznym (ok. 110 dB) czy starcie samolotu odrzutowego (ok. 130 dB). 

Ciągłe przebywanie w hałasie o poziomie powyżej 85 dB może doprowadzić do

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Pomiary, pomiary i jeszcze pomiary :)

Zdjęcie z pomiarów parametrów akustycznych Akademii Muzycznej w Katowicach
W ostatnich dniach uczestniczyłem w kilku pomiarach akustycznych w różnych częściach Polski, m.in. pomiary w Akademii Muzycznej w Katowicach (na zdjęciu). Pomiary były wykonywane przez AGH w Krakowie.

Najpierw uczestniczyłem w pomiarach parametrów akustycznych Teatru Capitol we Wrocławiu. Pomiary remontowanej sali odbyły się

czwartek, 21 lutego 2013

Po co stawia się ekrany akustyczne przed lasami?

Krótka audycja radiowa z moim udziałem na temat zasadności stawiania ekranów akustycznych w miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka nie mają one sensu. Łatwo jest zauważyć miejsca, gdzie za ekranem są ugory a czasem nawet lasy. Nie oznacza to, że chronimy przed hałasem zwierzęta w lesie lub tamtejszych spacerowiczów. Zapraszam do posłuchania :

poniedziałek, 18 lutego 2013

Jaki jest najgłośniejszy dźwięk?

Zastanawialiście się, jaki jest najgłośniejszy dźwięk? Czy dźwięk wyemitowany 10 lat świetlnych od Ziemi mógłby spowodować zagładę życia na ziemi? Jeśli jesteście zainteresowani, to polecam obejrzeć poniższy film z YT.

wtorek, 5 lutego 2013

Postępy prac nad doktoratem

Klatka z nagrania z prac nad stanowiskiem
w komorze pogłosowej
W dniu dzisiejszym poczyniłem spory krok na przód w pracach nad moją pracą doktorską. Rozpocząłem montaż prototypowego stanowiska pomiarowego w komorze pogłosowej. Stanowisko będzie służyło m.in. do badania wpływu zmiany objętości na wynik pomiaru pogłosowego współczynnika pochłaniania dźwięku. Tylko w dniu dzisiejszym na stanowisko (jeszcze nieukończone) zużyłem ponad 300 wkrętów, prawie 100 łączników i kilkaset metrów bieżących kantówek. Całość jest rejestrowana, żeby móc później przedstawić filmik z tych przygotowań jak i samych pomiarów akustycznych.

sobota, 19 stycznia 2013

Wywiad o BOINC, Radioactive@Home oraz akustyce i komorze bezechowej

W środę 16. stycznia 2013, późnym wieczorem brałem udział w audycji w Polskim Radiu Czwórka. Mówiliśmy tam o platformie przetwarzania rozproszonego BOINC, tym, co robi projekt Radioactive@Home.
W drugiej części rozmowy opowiedziałem też trochę o Zespole Akustyki Architektonicznej w AGH w Krakowie, który pracuje przy Laboratorium Akustyki Technicznej. Powiedziane zostało trochę o remoncie dużej komory bezechowej, w której biorę udział, a także w innych przedsięwzięciach, jak np pomiary parametrów akustycznych Filharmonii Podkarpackiej czy w Opery we Lwowie. Zapraszam do oglądania poniżej:

piątek, 18 stycznia 2013

Polskie Radio 24 i Radio Afera

Ostatnio udało mi się pojawić w kilku miejscach.
Na początek udział w Radiu Afera - w sprawie popularyzacji nauki - udział telefoniczny. Audycji można posłuchać na stronie audycji "Koło Fortuny". Jest to nagranie: 2013-01-03 Jeszcze blog czy już własny biznes? -M.Mazurek autor bloga zuchrysuje.pl i P.Muszynski AIP Business Link. Początek o FameLab ze mną od 33:45.

Kolejna sprawa to Polskie Radio 24. Tam się wypowiadałem także w związku z konkursem FameLab, ale już bardziej ogólnie. Audycję można posłuchać na stronie Polskiego Radia. Rozmowa ze mną od 11:45. Podczas tej rozmowy powiedziałem kilka słów o akustyce, adaptacjach akustycznych czy ekranach akustycznych. Trochę o komorze pogłosowej i tego jak wygląda tok postępowania przy adaptacjach akustycznych - jakie pomiary, modele komputerowe i skutki :) Może się uda nawiązać z nimi jakąś współpracę i jeszcze się tam pojawię.

Wspomnę tylko, że brałem udział w audycji w Polskim Radiu Czworka. Pilnujcie strony, a obejrzycie sobie tę audycję :)

piątek, 11 stycznia 2013

Popularyzacja nauki i BOINC oraz MiniMasterClass FameLab

Nowy rok zaczynamy dość "popularyzatorsko" 16. stycznia (nadchodząca środa) będę brał udział w konferencji prasowej i MiniMasterClass związanych z konkursem FameLab, które odbędą się między 10:00 a 15:00. Szczegóły odnośnie zapisów na stronie konkursu FameLab. Jeśli to szkolenie będzie choć w połowie tak dobre jak MasterClass w którym to ja brałem udział przed finałem pierwszej edycji FameLab, to uważam, że na prawdę warto wziąć w nim udział!

Także 16. stycznia będę brał udział w audycji na żywo w Polskim Radiu Czwórka "Na cztery ręce" (rozpoczęcie po 23:00), do której zostałem zaproszony do rozmowy o przetwarzaniu rozproszonym na platformie BOINC.

W międzyczasie można posłuchać sobie audycji w której brałem udział telefoniczny "Na cztery ręce" w Polskim Radiu Czwórka - na temat właśnie popularyzowania nauki oraz konkursu FameLab. Zapraszam do posłuchania: